Václav Klaus ml. nekompromisně: My Semína do Rady ČTK podpoříme!

17.06.2019 22:44

Obsazení Rady České tiskové kanceláře ČTK vyvolalo ve vládní koalici velké napětí. V případě zvolení kandidáta hnutí SPD Michala Semína ČSSD hrozí, že z koalice odejde. Na situaci na svém Facebooku zareagoval Václav Klaus mladší, uvedl, že jeho nové hnutí občanů Trikolóra Semína určitě podpoří, a rovnou sdělil i důvody, které Hamáčka rozhodně nepotěší.

Václav Klaus ml. nekompromisně: My Semína do Rady ČTK podpoříme!
Foto: Repro idnes TV
Popisek: Václav Klaus mladší na tiskové konferenci hnutí Trikolóra

Lídři vládních stran se sejdou v úterý večer, kde si po dnešní výměně názorů přes média ohledně obsazení Rady ČTK chtějí osobně promluvit o fungování menšinové vlády včetně hlasování ve Sněmovně.

Hamáček řekl, že zvolení Semína by bylo obrovským problémem. „Pan Semín je pro nás nepřijatelný. To by znamenalo, že ta důvěra prostě nefunguje. Pokud bychom si nebyli schopni věřit v takto základních věcech, pak nemá smysl v tom pokračovat,“ zdůraznil. Koalice by se podle něj měla bavit i o fungování vlády a o tom, jak její členové chápou koaliční smlouvu.

Na vyostřenou situaci na svém Facebooku zareagoval i Václav Klaus mladší, který by velmi uvítal, kdyby kvůli Semínovi Hamáček s ČSSD koalici opustil. Avizoval, že naopak poslanci Trikolóry podpoří Michala Semína při volbě „do nějaké té bezvýznamné rady“.

Uvedl dva pádné důvody, proč se Semín může těšit podpoře jeho nedávno založeného hnutí. Za prvé je prý Semín slušný člověk od 80. let až dodnes. A je také člověkem hájícím národní a konzervativní hodnoty. Klause mladšího prý mimo jiné učil na gymplu.

Druhý důvod se pak přímo vztahuje k odchodu ČSSD. Pokud kvůli Semínově zvolení odejde Hamáček a ČSSD z koalice – bude to podle Klause ml. pro občany České republiky výborná zpráva.

Klause ml. v jeho postoji k případnému zvolení Semína do Rady ČTK v následné diskusi mnozí podpořili. Podle některých je to však ze strany ČSSD planý poplach. Například Aleš Novák si je jist tím, že Hamáček neodejde z koalice. „Na to je moc velký přizdisr*č,“ zhodnotil ve své reakci.

I Michal Macek považuje Hamáčkova slova za výkřik do tmy, poznamenal, že předseda ČSSD možná netuší, že už odešel dávno.

Někteří se ve svých odhadech, jak se bude situace dál vyvíjet, Hamáčkovi pěkně posmívali. Třeba podle Karla Šlaje nejdříve předseda ČSSD spustí celostranické referendum, které bude trvat alespoň čtyři měsíce, aby mu poradilo, jak dál. Pak prý řekne, že je nezávazné a že už se stejně usmířili, a ukončí tiskovou konferenci.

Našli se však i tací, které Klaus mladší svou podporou pro Semína překvapil. Jakoubek Rádlů mu vyčetl, že klesl na absolutní morální dno, mezi odpad typu Babiš a Okamura.

Čestmíru Novákovi se zase u Klause mladšího střídají dva stavy: buď s ním naprosto souhlasí, anebo absolutně nechápe, jakým způsobem používá logiku. V tomhle případě, kde se chystá podpořit „konspirátora a šiřitele dezinformací“, ho už vůbec nechápe. „Prostě mi to nejde dohromady s jeho ostatními názory,“ podivoval se přispěvatel do diskuse.

Výrok předsedy ČSSD Jana Hamáčka, že případné zvolení kandidáta hnutí SPD Michala Semína hlasy poslanců ANO je pro sociální demokracii nepřijatelné, rozezlil i premiéra Andreje Babiše. „Je to nesmysl. Hnutí ANO pana Semína nevolilo a nebude volit. Nechápu, proč to pan Hamáček říká,“ reagoval Babiš. Koaličního partnera kritizoval i za výhrůžky odchodem z koalice. „Jestli chtějí, můžou to udělat kdykoliv,“ prohlásil premiér.

Sněmovna zatím na dvě místa v Radě ČTK, která se uvolní 20. června, nikoho nezvolila. Ke zvolení bylo nutných 89 hlasů. Semín jich získal 83. Do druhého kola volby postoupili také zastupitel hnutí ANO v Praze 3 David Soukup s 82 hlasy, ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Josef Šlerka nominovaný Piráty a lidovci se 72 hlasy a bývalý předseda rady Tomáš Mrázek navržený ODS s 36 hlasy.


 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Za politickým podříznutím Udženiji byla pouhá dvě slova. A dávná akce Jaromíra Soukupa… Vlivný člen ODS promluvil

14:57 Za politickým podříznutím Udženiji byla pouhá dvě slova. A dávná akce Jaromíra Soukupa… Vlivný člen ODS promluvil

Po neúspěchu Alexandry Udženiji ve volbě prvního místopředsedy ODS zavládl na víkendovém kongresu ne…