Vaše kritika je mylná, vzkázal předseda Ústavního soudu Jiřímu Čunkovi. Podivil se taky nad „rychlostí“, s jakou hejtman došel k závěrům

07.11.2018 16:17

Hejtman Jiří Čunek nedávno poukázal na rozhodnutí předsedy senátu Ústavního soudu Ludvíka Davida ze dne 11. srpna 2015 ohledně dálnice D55, který podle jeho slov posvětil praktiky spekulantů, kteří vydírají stát a prodlužují samotnou výstavbu dálnice. Čunek se nyní obrátil na předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského. Jeho odpověď máme k dispozici.

Vaše kritika je mylná, vzkázal předseda Ústavního soudu Jiřímu Čunkovi. Podivil se taky nad „rychlostí“, s jakou hejtman došel k závěrům
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský ve studiu OVM

„Samozřejmě lidé, kteří se s tímto případem seznámili, jsou překvapeni, k jakému rozhodnutí dospěl Ústavní soud, a nabývají dojmu, že toto rozhodnutí bylo podmíněno něčím jiným, než právem. Proto chci upozornit předsedu Ústavního soudu, že je to nebezpečné, a že se Ústavní soud může stát v očích občanů nedůvěryhodným," uvedl již dříve hejtman Jiří Čunek, který v půlce září napsal dopis předsedovi Ústavního soudu Pavlu Rychetskému, ve kterém ho žádal, aby učinil opatření, která by vedla k tomu, aby se Ústavní soud vyvaroval rozhodnutí, jež by mohla znamenat porušení práva, způsobovala nespravedlnost a motivovala žalobce k prodloužení soudních sporů a náhradu na vyvlastnění pozemků.

„Jakožto hejtman a dlouholetý senátor, který se podílí na vyslovování souhlasu Senátu se jmenováním soudců Ústavního soudu, jistě víte, že jako předseda Ústavního soudu nemohu do rozhodovací činnosti jednotlivých senátů Ústavního soudu nikterak zasahovat, ani přijímat jakákoliv opatření, která by měla ovlivňovat právní závěry soudců Ústavního soudu. Z tohoto důvodu bych nemohl Vaší žádosti jakkoliv vyhovět, i kdybych byl přesvědčen o oprávněnosti Vaší kritiky,“ napsal Rychetský Čunkovi.

Jiří Čunek

  • KDU-ČSL
  • ANO křesťanským hodnotám
  • senátor

„Vámi kritizovaný nález Ústavního soudu je mně delší dobu znám a udivuje mne, že do Vaší pozornosti se dostal až s odstupem několika let po svém přijetí,“ dodal.

Anketa

Podporujete prezidenta USA Donalda Trumpa? (Hlasování od 7.11.2018)

80%
20%
hlasovalo: 6422 lidí
Následně se Rychetský ve své odpovědi snaží uvést kritiku Jiřího Čunka na pravou míru. „Pokud jde o Vaši hlavní námitku, že tržní cena by měla být podle závěrů nálezu určena ke dni rozhodnutí soudu, považuji ji za lichou. Takový závěr z Vámi kritizovaného nálezu neplyne, naopak v předchozím nálezu se jednoznačně podává, že tzv. cena obvyklá, která měla být podle závěru nálezu stěžovatelům vyplacena, byla stanovena ke dni vydání rozhodnutí odvolacím správním orgánem,“ vzkazuje Rychetský a přidává, že Čunkova kritika je založena na nepřiléhavé, nepřiměřené a mylné interpretaci nálezu.

„Velmi na Vás apeluji, abyste k takovým soudům a vyslovování závěrů o zkorumpovaném soudci Ústavního soudu přistupoval poté, co se seznámíte se všemi relevantními skutečnostmi. Soudy, obdobně jako jiné orgány veřejné moci, nejsou v právním státě nekritizovatelnými a nedotknutelnými „svatými krávami“, ale nepřiměřená a nepodložená kritika podlamuje důvěru občanů ve stát a jeho instituce, neboť občané se oprávněně domnívají, že jejich zástupci vyslovují veřejně své soudy s fundovanou znalostní věcí,“ vzkázal Čunkovi na závěr dopisu Pavel Rychetský.

Redakční výběr z části dopisu

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Barbora Richterová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ovčáček vytočený doběla. Nemocný Zeman cílem drsného vtipu - ze strany nemocnice

19:52 Ovčáček vytočený doběla. Nemocný Zeman cílem drsného vtipu - ze strany nemocnice

Nemocnice v Šumperku v nadsázce zveřejnila twitterový příspěvek, v němž nabízela možnost krátkého „r…