Velké demonstrace se organizují podobně dnes jako před 30 lety

21.06.2019 9:40 | Zprávy

Organizování velké demonstrace během sametové revoluce nebylo podle pamětníků navzdory odstupu 30 let příliš odlišné od nyní plánované podobné akce. Na Letnou v listopadu 1989 přišlo podpořit rodící se demokracii přes 750.000 lidí, na neděli 23. června svolávají na stejné místo protest proti premiéru Andreji Babišovi (ANO) jeho odpůrci. Očekávají přes 300.000 účastníků. Paralelou s dobou před 30 lety je fakt, že demonstrace je už několikátá v řadě a na každé z nich zaznívá pozvánka na tu příští.

Velké demonstrace se organizují podobně dnes jako před 30 lety
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace proti premiérovi Andreji Babišovi a ministryni Marii Benešové na Václavském náměstí. Příští se uskuteční v neděli 23.6. na Letné

Jen v přelomovém roce 1989 se rozdávaly letáky, lepily se ručně psané plakáty, lidé si telefonovali na pevné linky a informace se dokázala rychle šířit. Dnes se pozvání šíří sociálními sítěmi, ale u pozvánky na nedělní demonstraci organizátoři přistoupili i k tradičním tištěným letákům. „A hlavně lidé poslouchali to, co chtěli slyšet – to platilo tehdy i dnes,“ řekl ČTK pamětník a organizátor nejen kulturních akcí Václav Marhoul.

Připomněl, že v prvním revolučním týdnu po brutálním policejním zásahu proti studentům na Národní třídě začala mizet cenzura v některých oficiálních médiích a lidé se o plánované demonstraci na Letné mohli dozvědět i touto cestou. „Ale nejdůležitější bylo to, co říkal Václav Havel, Václav Malý a další z tribuny na Václavském náměstí – to byla pozvánka, která se téměř nedala odmítnout,“ řekl ČTK spoluzakladatel Občanského fóra Michael Žantovský.

Připomíná, že demonstrace proti slábnoucímu komunistickému režimu na Letné byly v mrazivém konci roku 1989 dvě – o víkendu 25. a 26. listopadu. „Následovaly po celém týdnu demonstrací na Václavském náměstí, kde na některých bylo odhadem přes 200.000 lidí. Informace o víkendové demonstraci se tedy objevila už na Václavském náměstí a ti lidé, kteří tam byli, ji předávali dál,“ vzpomíná pozdější mluvčí nového československého prezidenta Václava Havla a diplomat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

MUDr. Zdeněk Hřib byl položen dotaz

Veřejná doprava

Dobrý den, když tak myslíte na ekologii, proč v Praze není hromadná doprava pro všechny zdarma?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu

22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu

Předvolební debata mezi zastánci a kritiky vlády se přiostřuje – každý tábor čte volební průzkumy po…