Veselovský jen „čuměl“. Vojtěch Filip to totiž na téma Ondráček a Babiš rozjel naplno

7.12.2017 9:12 dop.

Šéf komunistů Vojtěch Filip vysvětloval v rozhovoru pro DVTV.cz, proč komunisté trvají na tom, aby sněmovní komisi pro kontolu GIBS předsedal bývalý policista Zdeněk Ondráček, který stál v roce 1989 proti lidem toužícím po svobodě. Filip má za to, že jde o odborníka, který GIBS ohlídá. Předseda komunistů toho řekl ještě mnohem víc.

Veselovský jen „čuměl“. Vojtěch Filip to totiž na téma Ondráček a Babiš rozjel naplno
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip

Komunisté spolu s hnutím ANO a s SPD Tomia Okamury prohlasovali obsazení sněmovních výborů. To ale podle Filipa neznamená, že by komunisté byli připraveni vládnout s Andrejem Babišem (ANO). „Máme menší než padesátiprocentní programovou shodu s hnutím ANO,“ upozornil Filip na hlavní důvod, proč se komunisté do vlády nehrnou. Případná tolerance vlády je něco jiného, to si prý komunisté ještě rozmyslí. Obsazení sněmovních výborů a komisí podle Filipa rozhodně nemá nic společného s případnou tolerancí vlády. „To určitě ne,“ zdůraznil host.   

Pokud se komunisté přece jen rozhodnou vládu tolerovat, buď se při hlasování o důvěře vládě zdrží, nebo ji podpoří. Učiní tak v případě, že Babišova vláda prosadí zákon o obecném referendu a zaváže se celé čtyři roky zvyšovat důchody i minimální mzdy. „U nás jsou české mzdy, ale evropské ceny a to ještě za dvojí kvalitu potravin,“ zlobil se Fililp. 

Vedle toho komunisté požadují zdanění církevních restitucí a ochranu přírodního bohatství, ať už lithia nebo jiných nerostných surovin.

Komunisty by prý ale v žádném případě netrápilo, kdybychom měli trestně stíhaného premiéra. „To není překážkou, protože trestně stíhaný premiér není odsouzený premiér a my ctíme presumpci neviny. Tady nedošlo k žádnému pravomocnému odsouzení Andreje Babiše, Jaroslava Faltýnka (ANO), ani Bohuslava Svobody (ODS), takže se na ně dívám jako na nevinné,“ zdůraznil Filip. Pokud by Filip dopředu Babiše odsuzoval, nechoval by se v souladu se základními principy českého právního státu.

Celý rozhovor naleznete zde

V druhé polovině rozhovoru Filip zdůraznil, že bývalý policista a současný poslanec může předsedat komisi pro kontrolu GIBS. Filip v tom nevidí problém, protože má od Národního bezpečnostního úřadu prověrku na to, aby mohl disponovat s tajnými materiály, takže není nejmenší důvod, aby nemohl v této komisi působit.

Nemluvě o tom, že Zdeněk Ondráček sice zasahoval proti lidem toužícím po větší svobodě během Palachova týdne v roce 1989, ale činil tak na rozkaz. A v policii platí, že o rozkazech se nediskutuje. Můžete se proti nim odvolat až po jejich vykonání. „Tak jako jestli tohle chcete hodnotit, tak prosím, to je ale vaše věc,“ konstatoval Filip. Moderátor Martin Veselovský, který šéfa komunistů zpovídal, na svého hosta jen nevěřícně hleděl.

„A to, že to mnoho lidí hodnotí, to berete jak,“ zeptal se. „To je jejich právo na názor, já jim ten názor neberu,“ odvětil Filip. „Já respektuji to, že on jako člověk zařazený do pohotovostního pluku mohl udělat jen máloco proti tomu, aby neuposlechl rozkaz,“ doplnil host.

„Ale není to něco, že na začátku své kariéry v represivních složkách mlátil demonstranty na Václavském náměstí, není to prostě problém, se kterým se dá jen těžko něco udělat?“ ptal se dál Veselovský. „A myslíte si, že je to opravdu zábrana toho, aby mohl odpovědně vykonávat svou práci poslance? ... Nebo máme radši do těch kontrolních orgánů pustit amatéra, který tomu nerozumí a ona si bude dělat co chce?“ kontroval Filip. Ondráček je podle něj tím nejlepším odborníkem, který může na GIBS dohlížet.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Tohle fakt Klaus řekl?“ Exprezident píchl do vosího hnízda. Ale řada lidí souhlasí…

4:44 „Tohle fakt Klaus řekl?“ Exprezident píchl do vosího hnízda. Ale řada lidí souhlasí…

„Myslím si, že máme asi nejhorší vládu v našich dějinách. Ale je to naše vina, že jsme je zvolili,“ …