Vrací se totalita a září v ní lidé jako Štětina či Žáček. Dovolávají se Václava Havla, ale nepochopili z něj vůbec nic, vzkazuje chartista Jan Schneider

27.7.2018 3:30 odp.

Analytik Jan Schneider má obavy, že se k nám znovu vrací totalita. A přichází z míst, odkud by ji málokdo čekal.

Vrací se totalita a září v ní lidé jako Štětina či Žáček. Dovolávají se Václava Havla, ale nepochopili z něj vůbec nic, vzkazuje chartista Jan Schneider
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bezpečnostní analytik a komentátor Jan Schneider

Jan Schneider v komentáři pro První zprávy varoval, že se do české společnosti vrací totalita. Dobře to prý ukazuje příklad komunistického básníka Karla Sýse, který vyzdvihoval režim panující v této zemi po více než čtyřicet let a který má na svědomí mnoho zničených životů. Ač se Sýsem Schneider před rokem 1989 nesouhlasil, dnes má potřebu ho obhajovat. Analytik připomněl, že byl Sýs nedávno navržen na státní vyznamenání. A strhla se mela.

„Pak poslanci schválili návrh na Sýsovo státní vyznamenání a strhla se mela. Pikantnější o to, že to prý bylo omylem, šlo o záměnu Sýse za Síse, respektive obráceně, no prostě ukazovaly se charaktery. A že prý komunistický básník, vyznamenaný Husákem, levicový novinář. S podtónem, že je kritický k novému režimu a že není ochoten hromadně provádět debolševizující prostocviky. Nelze se mu ale divit, vždyť předcvičovat se snaží europoslanec Jaromír Štětina, ale je to nesmírně trapné, jde mu to jak psovi pastva. Nebo svazák Pavel Žáček,“ napsal Schneider.

Lidé jako Štětina se teď podle Schneidera chovají stejně jako kdysi komunisté. Lidé, kteří se hlásí k odkazu Václava Havla, ale podle Schneidera z tohoto odkazu vlastně nic nepochopili, jinak by se nechovali tak, jak se chovají.

Podle Schneidera má ovšem celá Sýsova kauza ještě jeden rozměr. V Kralupech nad Vltavou nedávno probíhala autorská literární soutěž. V odborné porotě zasedl i Sýs. Umělec byl však požádán, aby se raději nezúčastňoval slavnostního soutěžního ceremoniálu.

„Mám nemilou povinnost poprosit vás o vaši neúčast na sobotním slavnostním vyhlášení vítězů autorské soutěže. Tento krok vedení města je podmíněn kauzou, která nyní kolem vás probíhá. Děkuji,“ napsala Sýsovi jedna z úřednic.

A proti podobným praktikám prý Schneider hodlá rozhodně protestovat.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Scénář kauzy odešel Wollnerovi ve 22:58.“ Výbuch! Bývalá reportérka ČT odhalila, proč kauza kolem Hlubučka nešla dávno ven

18:20 „Scénář kauzy odešel Wollnerovi ve 22:58.“ Výbuch! Bývalá reportérka ČT odhalila, proč kauza kolem Hlubučka nešla dávno ven

Někdejší elitní policista Robert Šlachta, který se proslavil především policejním zásahem na Úřadu v…