Z korespondence veteránů s Hermanem: Nepříjemný dopis z března 2012

25.04.2013 17:21

EXKLUZIVNĚ Už před dvěma roky, a tedy dva roky před jeho odvoláním, žádala předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS) Anděla Dvořáková ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) Daniela Hermana, aby se jím vedený ÚSTR zabýval stejnou měrou jak zločiny komunismu, tak německou genocidou páchanou na českém národu v letech 1938 - 45. Marně.

Z korespondence veteránů s Hermanem: Nepříjemný dopis z března 2012
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Daniel Herman
reklama

Nic se za tu dobu nezměnilo a právě tato nevyrovnanost zaměření ÚSTR stála nedávno Hermana jeho místo. Redakce ParlamentníchListů.cz má dopisy z ČSBS i Hermanovu (ne)odpověď k dispozici.

Odbojáři po ÚSTR chtěli zejména zveřejnění seznamů tisíců agentů gestapa a německé SD (mezi kterými mají být podle svědectví bývalých příslušníků komunistické čs. rozvědky, kteří po roce 1968 přeběhli na Západ, i vlivné špičky KSČ) s odůvodněním, že když už skoro dvě desítky let existují mnohem mladší seznamy StB, je nejvyšší čas, aby byla zveřejněna i tato jména. Podle předsedy okresní organizace ČSBS z Boskovic Jiřího Jaroše Herman předsedkyni ČSBS Dvořákové na její dopis odpověděl až za 10 měsíců, tedy několikanásobně déle, než určuje zákonná lhůta i prostá lidská slušnost. „Dopis panu řediteli Hermanovi odeslala předsedkyně ČSBS 23. května 2011. Kritizovala v něm poměry uvnitř ÚSTR a vytýkala mu, že neplní preambuli zákona 181/2007 Sb., o době nesvobody čili nacistické totalitě. Výslovně ho upozornila na nezpracované úkoly, jako byly masakry Čechů v Praze, ve Velkém Meziříčí, v Kounicových kolejích a Mauthausenu, v Brně-Medlánkách, ve Vícově - Suchém, v Letovicích, a citovala i můj článek 'Konečně vydat seznamy gestapáků', kde uvádím dokonce spisovou značku jednoho ze základních seznamů příslušníku gestapa. A že je to jen zlomek deficitu, který ústav dluží naší i zahraniční veřejnosti. Nyní o totéž s kolegou Janem Kuxem žádáme ÚSTR znova,“ říká pro ParlamentníListy.cz Jaroš.

Válečníka z Afriky úředník nepřesvědčil

Odpověď z ÚSTR na ČSBS dorazila až koncem března 2012 a svou obecností válečné veterány nepříjemně zaskočila. „Podle mne je odpověď pana odvolaného ředitele Hermana sice konciliantní, avšak nepřesvědčivá a zásadně nedostatečná. Pan Herman se sice odvolával na aktivity ústavu v pořadech České televize z období heydrichiády a na některé publikace o válečném roce 1941, to je ale pro nás odbojáře zcela nedostatečné,“ říká Jaroš, podle kterého se proto na Hermana obrátil před časem ve stejném duchu i nový předseda válečných veteránů a odbojářů Jaroslav Vodička.

„Co je pro náš případ zásadní: Ústav zcela pomíjí problematiku let 1944-1945, činnost partyzánského odboje, zločiny na Češích v roce 1945, zejména hromadné masakry a problematiku tzv. údajných excesů na sudetských Němcích, o nichž vycházejí nyní pravdivé informace zcela mimo ÚSTR. A hlavně chybí to, co ÚSTR stále vytýkám: Vůbec není zpracováván seznam gestapa a dalších katanů nacisložek, zatímco seznam STB je zpracován. Vyvolává to dojem, jakoby ÚSTR o seznamy gestapáků vůbec nejevil zájem a nepočítal s nimi ani perspektivně. Přitom tento seznam je dokonce už zpracován, má číslo jednací a obsahuje k roku 1946, kdy byl zpracován Ministerstvem vnitra, 5861 gestapáků. Ptáme se znova - proč to utajování? Proč to otálení s vydáním tohoto seznamu? Cui bono - komu to slouží?“ nechápe Jaroš.

Ale neptá se jen on. Rozhořčen je i místopředseda Ústředního výboru ČSBS a válečný veterán z Afriky a západní fronty Pavel Vranský. „Odpověď pana Hermana byla nedostatečná,“ je stručný plukovník Vranský. „Naši kritiku i jeho nepřesvědčivé vysvětlení tak lze snadno rekonstruovat,“ dodal ParlamentnímListům.cz válečný veterán Vranský.

Nejvíc křičí ODS, spojenec sudetských Němců

„Ukazuje se, že naše kritika nedostatečné práce ÚSTR v tomto tématu je pravdivá a že vysvětlení bývalého ředitele Hermana k minimální činnosti ÚSTR v otázkách dokumentace nacismu je podle mne ochablejší než impotentní úd,“ neskrývá své rozhořčení expert ČSBS Jiří Jaroš. Tento odborník na novodobou historii českého a československého státu, stejně jako plk. Vranský, už před časem silně upozorňoval na snahu špiček ODS pro vítězný stát spojenecké koalice nedůstojným způsobem se zalíbit vlivné sudetoněmecké lobby v sousedním Německu, i na snahu těchto vysídlenců o to, aby se prezidentem České republiky stal její zastánce v české politice Karel Schwarzenberg. „Jmenovitě se to týká premiéra Nečase, který se nechutně servilně a zcela proti historickým faktům poklonkoval vůči tzv. sudetským Němcům nedávno v Mnichově, a jeho věrného milce Alexandra Vondry, který z české armády na přání sudetoněmeckého landsmanšaftu dokonce vyhodil několik vlasteneckých důstojníků, čímž jen potvrdil její výsměšnou přezdívku 'Vládní vojsko', jak se říkalo protektorátní parodii na armádu. A to se ODS nahlas stále dušuje, že je ochránkyní českých národních zájmů. Po takových skandálech by naopak tahle partaj udělala nejlépe, kdyby namísto vyvolávání hysterie kolem Ústavu pro studium totalitních režimů raději mlčela,“ říká pro ParlamentníListy.cz znechuceně Jaroš.

Politolog Petr Úpický v této souvislosti také připomíná velmi blízké vztahy mezi neúspěšným kandidátem na prezidentský post Karlem Schwarzenbergem a Vondrou. Ministr zahraničí, který je také dlouhodobě konsistentním zastáncem tzv. sudetských Němců a který se za své neúspěšné kampaně blamoval výrokem, že tehdejší hlava státu prezident Beneš byl válečný zločinec, je totiž kmotrem jednoho z legálních Vondrových potomků. „Možná i proto mu teď 'Jeho jasnost' Schwarzenberg snaží uhrát lukrativní trafiku velvyslance v Izraeli, i když má za sebou Vondra řadu skandálů a stamilionové díry ve státním rozpočtu, například po kauzách Promopro a PPP,“ říká pro ParlamentníListy.cz Úpický.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Petr Blahuš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kauza Prymula: To pěkně smrdí. Expert cítí tajné služby

14:07 Kauza Prymula: To pěkně smrdí. Expert cítí tajné služby

Zbrojní analytik a někdejší zaměstnanec ministerstva obrany Jaroslav Štefec podotkl, že akce kolem m…