Ostravské ocelárny Liberty Steel vlastní skupina GFC Alliance podnikatele indického původu Sanjeeva Gupty. Působí v celé řadě evropských i mimoevropských zemí a jejími hlavním byznysy jsou ocelářství, výroba hliníku a energetika. V poslední době se skupina dostala do problémů v souvislosti s pádem finančního domu Greensill, který pro společnosti GFC Alliance zajišťoval část provozního financování. GFC Alliance tak pod tlakem řeší, jak udržet svůj byznys i za cenu případných divestic a restrukturalizací. A to v situaci, kdy evropský těžký průmysl nemá kvůli kombinaci čínské konkurence a evropské regulace na růžích ustláno.
Problémy matky samozřejmě citlivě vnímají zaměstnanci a odboráři ve vítkovických ocelárnách Liberty Steel. I když ostravská společnost prosperuje a v prvním čtvrtletí letošního roku by měla vygenerovat rekordní zisk před zdaněním ve výši 60 miliónů eur, odboráři se, ze svého pohledu legitimně, bojí, aby problémy matky nezasáhly i dceru, která jim dává živobytí.
Proto velmi ostře reagovali na transakci, v rámci které se vlastník rozhodl převést část evropských emisních povolenek v ceně jedné miliardy vlastněných Liberty Steel na sesterský podnik LIBERTY Galati v Rumunsku. Důvod transakce je prozaický. Zatímco Liberty Steel vlastní povolenky za necelých šest miliard korun, což dalece přesahuje její aktuální potřebu, rumunská LIBERTY Galati povolenky k dispozici nemá. Pokud by nedošlo k převodu od sesterské společnosti, musela by je nakupovat za cenu 46 eur za tunu vypouštěného CO2, a to si v současné situaci nemůže dovolit. Bez povolenek by musela LIBERTY Galati zastavit výrobu a tamní zaměstnanci by pravděpodobně skončili na dlažbě.
GFC Alliance, vlastník obou podniků, se tedy rozhodl provést transakci, na kterou má absolutní právo: Liberty Steel prodala sesterské rumunské firmě emisní povolenky v hodnotě cca miliardy korun, transakce proběhla v hotovosti. Z pohledu vlastníka došlo v zásadě k tomu, že předal část svého majetku z jedné ruky do druhé. Vůči prodávajícímu, Liberty Steel, se mateřský holding zachoval více než férově: Liberty Steel na transakci vydělala 260 mil. Kč. Část tohoto zisku bude rozdělena mezi zaměstnance: V rámci mimořádných odměn udělených k 70. výročí založení společnosti dostane každý zaměstnanec, a to i včetně agenturních, přes 13 tisíc korun čistého. Majitel se také zavázal, že zbytek zisku použije na investice do ostravského provozu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: red
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu
Předvolební debata mezi zastánci a kritiky vlády se přiostřuje – každý tábor čte volební průzkumy po…
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková
- 11:15 Hrušínský: Kdo nechce Uršulu, hlasoval pro rozvrat EU
- 8:00 Každou šestou výplatu dáte NATO. Brutální čísla ze Slovinska
- 20:00 Milion chvilek v akci. Korespondenční volba. Tohle chystají na podzim