Za vícenásobné hlasování v evropských volbách asi bude hrozit sankce

26. 11. 2019 21:18

Případné dvojí hlasování při volbách do Evropského parlamentu se má stát přestupkem, za který bude hrozit pokuta až 10 000 korun. Změnu má v návaznosti na rozhodnutí Evropské rady přinést novela o volbách do Evropského parlamentu, kterou dnes Sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování.

Za vícenásobné hlasování v evropských volbách asi bude hrozit sankce
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto
reklama

Piráti chtějí novelou zavést korespondenční volbu europoslanců a možnost hlasování v eurovolbách na zastupitelských úřadech. Podle místopředsedy Sněmovny Vojtěcha Pikala (Piráti) by se měla z pěti na tři procenta snížit česká hranice pro vstup do Evropského parlamentu. Umožnilo by to podle něj získat alespoň jedno europoslanecké křeslo i stranám, které v eurovolbách neuspěly lépe. Místo v europarlamentu by si tak udržela například ČSSD, pro kterou v letošních volbách do EP hlasovala jen zhruba čtyři procenta voličů.

Hlasovat dvakrát v evropských volbách by mohli podle Ministerstva vnitra například lidé s dvojím občanstvím, tedy například Češi, kteří jsou zároveň občany jiného členského státu EU. „Z tohoto titulu jsou automaticky zapsáni v seznamech voličů obou členských států,“ uvedlo vnitro. Nevyloučilo ani možnost vícečetného hlasování kvůli pochybení volebních komisí.

Nová úprava doplňuje dosavadní zákon o evropských volbách, který umožňuje postihnout situace, pokud by volič požádal o zápis do volební evidence v jiném členském státě a zároveň v Česku. Za to hrozí pokuta až 5 000 korun.

Dvojímu hlasování pomáhá zabránit také výměna informací o tom, kteří voliči jsou zapsáni ve voličských seznamech státu EU, jehož nejsou občany. Unijní státy si mají tyto údaje vyměnit nejpozději 26 dní před volbami.

Pokud Sněmovna novelu schválí, dostane ji k projednání Senát. Obě komory musejí se změnou volebních pravidel souhlasit, pokud má platit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Datový vědec pozoruje Čechy z tepla Dubaje: Hrozné! Tady je 16 bodů, řiďte se jimi, jinak vás covid zničí

22:40 Datový vědec pozoruje Čechy z tepla Dubaje: Hrozné! Tady je 16 bodů, řiďte se jimi, jinak vás covid zničí

Nejslavnější český datový vědec Petr Ludwig opustil svůj domovský New York a na první polovinu roku …