Záchrana Credit Suisse v neděli večer. Hrozil průšvih, který by dopadl i na nás

19.03.2023 21:25 | Zprávy

Největší švýcarská banka UBS se rozhodla převzít tamní druhou největší banku Credit Suisse, která se potýkala vlivem skandálů a manažerských chyb se ztrátou důvěry akcionářů a svých klientů a začalo se o ní hovořit jako o hrozbě pro finanční systém. Jelikož bance nepomohla ani nedávná půjčka ve výši až 50 miliard švýcarských franků od švýcarské národní banky, nebyla již jiná možnost na její záchranu ani podle švýcarského prezidenta Alaina Berseta. Ekonom Lukáš Kovanda poukázal, že cena za níž UBS Credit Suisse převezme, je více než 20 krát menší, než kolik činila tržní hodnota Credit Suisse v roce 2007.

Záchrana Credit Suisse v neděli večer. Hrozil průšvih, který by dopadl i na nás
Foto: pixabay.com
Popisek: Švýcarská vlajka

Trhy v minulém týdnu zažívaly turbulentní období poklesů a růstů, které způsobily problémy části bank ve Spojených státech, jež byly největším bankovním kolapsem od pádu Lehman Brothers v roce 2008. Pád Sillicon Valley Bank (SVB), půjčující peníze převážně začínajícím technologickým společnostem, a poté i americké Signature Bank uvrhl světlo i na evropské banky a švýcarská Credit Suisse, o jejichž problémech se spekuluje již několik měsíců, se na akciovém trhu za jeden den propadla až o 24 %.

Credit Suisse, z níž v posledních dnech vyplouvaly dosti varovné zprávy, zatímco se již topila ve ztrátě důvěry kvůli svým předchozím skandálům, se dostala do takové situace, kdy již nebyla zachranitelná bez pomoci jiné banky i podle švýcarského prezidenta Alaina Berseta. Ztráta důvěry už dle něj byla tak silná, že by Credit Suisse bez převzetí nepřežila. „Nekontrolovaný pád Credit Suisse by vedl k nedozírným důsledkům pro zemi i mezinárodní finanční systém,“ cituje jej Le Monde.

Slova o řešení potvrdila také švýcarská centrální banka. „Převzetím Credit Suisse bankou UBS jsme nalezli řešení, které zajistí finanční stabilitu a ochrání švýcarskou ekonomiku v této výjimečné situaci,“ uvedla tamní centrální banka podle NBC news.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Michaela Opltová byl položen dotaz

Krize

Podle aktuální zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) je Česká republika nedostatečně připravena na krizové situace a mimořádné události. Vy tvrdíte, jak hodláte situaci řešit. Máte ale dojem, že se vám podařilo už nějakou krizi vyřešit? Vždyť do krizové situace se i díky politice této vlády dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Bizár Green Dealu: Děda s babičkou za fabii budou platit, Leyenová za tryskáč ne

17:36 Bizár Green Dealu: Děda s babičkou za fabii budou platit, Leyenová za tryskáč ne

Opatření EU ETS 2, prosazené vládou ČR během předsednictví, nařídí platit povolenku z energie v domá…