Zahradil: Jak jsem zažil brexit

24.06.2021 11:34 | Zprávy

Je tomu pět let, co Britové odhlasovali brexit. Europoslanec Jan Zahradil připomněl, co před pěti lety dělal a popřál Spojenému království mnoho zdaru a stability. „Je to i v našem zájmu,“ myslí si. Ozval se i jeden ze strůjců odchodu Velké Británie z Evropské unie – Nigel Farage. „Jsme svobodní, podepisujeme obchodní dohody, zbytek světa nám klepe na dveře, aby si s námi promluvili ohledně obchodu,“ myslí si. Je lepší dělat vlastní rozhodnutí než spoléhat na Evropskou unii. „Za distribuci vakcín v Evropě byla zodpovědná žena z Kypru, jejíž jméno nikdo nezná, která má titul z psychologie a nemá žádný úspěch v životě,“ připomíná Farage.

Zahradil: Jak jsem zažil brexit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Příznivce Brexitu s reklamní plochou na návěsu

Dvacátého třetího června uplynulo přesně pět let od hlasování o vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Voliči se nakonec rozhodli s těsnou většinou hlasů (51,9 %) pro brexit. Uspořádání referenda bylo před parlamentními volbami v roce 2015 jedním z předvolebních slibů posléze vítězné Konzervativní strany vedené Davidem Cameronem. Ten sám patřil mezi tzv. remainery, tedy zastánce setrvání v Evropské unii.

Nejednalo se o první britské referendum, ačkoliv podmínky byly jiné než v roce 1975, kdy bylo Spojené království již dva roky členem Evropského hospodářského společenství. V tomto roce se totiž konalo referendum o členství Spojeného království v Evropském hospodářském společenství, ve kterém bylo členství potvrzeno 67 % hlasujících.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tle

volby

Dobrý den, zajímalo by mě, zda si jako většina politiků koalice SPOLU myslíte, že kdo vás nevolil, není demokrat a je buď proruský, nácek apod.? Nemyslíte, že je na čase skončit s těmito věčnými nálepkami a urážkami nebo naštvete ještě víc lidí a další volby prohrajete ještě víc? Ptám se vás, protož...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pochybujete o ruském útoku na depo? Jsme Češi, věříme českým institucím, poučil Foltýn

13:00 Pochybujete o ruském útoku na depo? Jsme Češi, věříme českým institucím, poučil Foltýn

Moderátor Tony Hlavík z Novinky.cz a vládní koordinátor strategické komunikace Otakar Foltýn se v po…