Žalovat šmejdy! Jenže, je tu problém se zákonem, padlo u Moravce

08.03.2020 14:59

Hosty druhé hodiny Otázek Václava Moravce v ČT byli poslanec hnutí ANO Patrik Nacher, vedoucí dluhového poradenství Člověka v tísni Daniel Hůle a akademik a advokát Bohumil Havel. Debatovali o zavedení institutu hromadných žalob, které by mohly občanům pomoci v boji se šmejdy všeho druhu. Nacher si posteskl, že český zákon byl „vykostěn“.

Žalovat šmejdy! Jenže, je tu problém se zákonem, padlo u Moravce
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.
reklama

Nacher konstatoval, že vláda sice počítá se zavedením hromadných žalob, ale tento zákon „byl vykostěn“. „Budu se chtít zamyslet nad tím, jestli se to má týkat jen spotřebitelských sporů, jestli by se to nemohlo týkat i té ochrany životního prostředí, protože jsem nezaznamenal, že by to v Evropě bylo zneužito,“  konstatoval Nacher.

Anketa

Je Adam Vojtěch dobrý ministr zdravotnictví?

77%
19%
hlasovalo: 19266 lidí

Má problém s tím, že postavení českých spotřebitelů je horší než v řadě dalších evropských zemí, přesně řečeno jednadvaceti zemí, které už s institutem hromadné žaloby pracují. Nacher proto nevidí důvod zákon „vykosťovat“.  

Hůle varoval, že chystaný zákon má jednu velkou slabinu. „Z mého pohledu je ta diskuse vedena v rukavičkách. Je tady riziko, že tu sice budeme mít zákon o hromadných žalobách, ale nebude tu nikdo, kdo by tu žalobu podal,“ upozornil.

Nacher připomenul, že v portugalské úpravě takového zákona nemusí strana, která prohraje, platit uvedené náklady, což je podle jeho názoru jedna z možných cest.

Problém vidí např. v tom, že kupříkladu banky mohou do své právní obrany investovat obrovské prostředky a pokud by vyhrály, neúspěšný žalobce, např. Člověk v tísni, by musel tyto vysoké náklady uhradit, což je riziko, do kterého by prý ani Člověk v tísni pravděpodobně nešel.  

Bohumil Havel kontroval, že jde hlavně o to, aby byl tento zákon srozumitelný pro všechny, pro občany i pro firmy, pro liberální trh, který podle advokáta musí vědět, kdy mu může hrozit podání hromadné žaloby.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A co ty rozbušky, Hamáčku? Řež na Staromáku: Nová svědectví

8:18 A co ty rozbušky, Hamáčku? Řež na Staromáku: Nová svědectví

Ministr vnitra Jan Hamáček má jasno, za bitku na Staroměstském náměstí nese vinu i pořadatel akce. A…