Západní špioni se nesnaží změnit režimy. Ruští znamenají bezpečnostní riziko, rozpovídal se Kundra z Respektu

03.05.2016 18:31

V dnešních Dvaceti minutách Radiožurnálu vystoupil redaktor týdeníku Respekt Ondřej Kundra. S moderátorkou Karolínou Koubovou mluvil o webech, které šíří proruskou propagandu a dezinformace, i o ruských špionech a o tom, jak se Rusko snaží rozeštvat českou společnost.

Západní špioni se nesnaží změnit režimy. Ruští znamenají bezpečnostní riziko, rozpovídal se Kundra z Respektu
Foto: archiv OK
Popisek: Novinář časopisu Respekt Ondřej Kundra

„Dokud to vyšetřování nebude ukončeno, tak jsme se to jméno rozhodli nezveřejnit,“ řekl Kundra o člověku stojícím za účty Aeronetu. Zda je však web financován z Ruska, to „nemá doloženo“.

„To je těžko říci, to bych spekuloval. To, co lze říci, nebo co se domnívám, je, že několik lidí tam bude psát, někdo je zřejmě majitel,“ popisoval vnitřní fungování Aeronetu. Kdo je však šéfredaktor, to se Kundrovi zjistit nepodařilo.

Údajný šéfredaktor Aeronetu vidí českou veřejnost „jako zaslepený dav“, kterému je třeba otevřít oči, protože Západ mu lže.

Kundra se při své práci cítí ohrožen výrazně méně než například novináři v Rusku, kterým opravdu nebezpečí hrozí, jelikož někteří z nich byli při své práci, během odhalování nekalých praktik režimu i zavražděni.

Proti Aeronetu však lze bojovat, stačí jen se podívat na účty, na které mu chodí peníze. „Ty weby dlouhodobě šíří tady štvavou náladu, šíří nepravdivé informace, tudíž nějaké bezpečnostní ohrožení státu představují.“

Aktivity ruských špionů v ČR jsou „velké“. Rusko podle Kundry nikdy nepřestalo vnímat střední Evropu jako cizí. „V šedesátých letech vznikla v podstatě první rezidentura špionů v celém východním bloku,“ poznamenal Kundra s tím, že zde existuje silná historická tradice a plno kontaktů. Zároveň je pro ně jednoduché odsud působit, jelikož na ně české tajné služby nestačí.

„Jedna z věcí, které můžeme dělat, je to, co děláme v tuhle chvíli, tedy bavit se o tom,“ poznamenal Kundra s tím, že čím více se o tom bude mluvit, tím více se také bude dané téma řešit.

„Podívejte, každý zná mé jméno, každý zná, v jakém médiu pracuji, je za mnou nějaká historie mé práce,“ začal obhajovat svou práci vůči námitkám diskutujících, že se zabývá pouze ruskými špiony, jako by jiní ani neexistovali. „Nejsem žádný idealista, nenamlouvám si nic v tomhletom smyslu,“ řekl Kundra s tím, že zásadní rozdíl mezi západními a ruskými špiony je v tom, že ti západní se nesnaží změnit režimy jednotlivých zemích. Ruští špioni jsou bezpečnostní riziko.

„Já prostě chci žít ve svobodné společnosti, euroatlantické,“ dodal s tím, že ač naše společnost není dokonalá a má mnoho chyb, pořád je pro něj mnohem lepší než ta ruská.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lži! Vytočený Babiš o Čapím hnízdě a kauze Šmarda. Připomněl i Sobotku

14:17 Lži! Vytočený Babiš o Čapím hnízdě a kauze Šmarda. Připomněl i Sobotku

V ČT krátce odpovídal na otázky premiér Andrej Babiš. Spolupráce s komunisty prý funguje, otázka lit…