Zděšení v neziskovkách i médiích: Ti strážci hranic EU nepouštějí migranty, co to je?

25.01.2021 19:30

Agentura Frontex se rozšiřuje, už má i uniformy. Ale objevují se obvinění, že má za cíl nepustit do Evropy nikoho a jen přihlíží, jak Řekové odsouvají migranty, aniž by jim dali možnost požádat o azyl. Ale agentura bude mít práci jasnou, z Libye stále vyráží čluny.

Zděšení v neziskovkách i médiích: Ti strážci hranic EU nepouštějí migranty, co to je?
Foto: Repro Local team
Popisek: Tuniská loď s migranty v Lampeduském přístavu
reklama

První uniforma Evropské unie. Kdo ji nosí? Pracovníci agentury Frontex, zodpovědné za ochranu hranic. Počet jejích pracovníků se má postupně rozrůst až na 10 000. Zastánci této agentury v tom vidí pokrok a příklad první funkční evropské instituce. Kritici naopak říkají, že se tím prosazuje „pevnost Evropa“. Například Giulia Laganà, expertka na migraci z Open Society European Policy Institutu říká, že Frontex se chce podobat protiimigračním agenturám v USA. „Cílem je nepustit do Evropy co nejvíc lidí, za jakoukoliv cenu,“ tvrdí.

Anketa

Přímo na covid v Česku zemřela zhruba 1/3 lidí, kteří jsou uváděni jako oběti, uvedl ministr Blatný. Měl to říkat?

93%
7%
hlasovalo: 7155 lidí

Agentura dle Financial Times čelí kritice za nevyřešené incidenty s tzv. nelegálními odsuny, do kterých se prý zapletla. A navíc, v prosinci minulého roku na centrále došlo ke kontrole OLAF, Evropského úřadu pro boj proti podvodům. Frontex tvrdí, že s úředníky spolupracuje a samotná kontrola ještě neznamená, že k pochybení došlo.

Odsuny se nejvíc řeší v souvislosti s Řeckem, kde neziskové organizace tvrdí, že se jich Řecko opakovaně dopouští a Řecko to vytrvale odmítá. Dle Financial Times se nejméně šestkrát pracovníci agentury buď přímo zúčastnili, nebo přihlíželi odsunům. V říjnu pracovníci švédské pobřežní stráže uvedli, že je pracovník Frontexu odrazoval od toho, aby nahlásili incident, když Řekové odsunuli migranty poblíž ostrova Chios. Frontex dle Financial Times nechce jednotlivé případy komentovat, protože běží interní řízení. A pokud by se ukázala podezření jako oprávněná, tak by agentura prý změnila své mechanismy, aby vždy došlo k nahlášení incidentu.

Jedno je jisté. Nehrozí, že by Frontex neměl do čeho píchnout. Dle migrační agentury OSN libyjská pobřežní stráž zachytila 80 migrantů na cestě do mezinárodních vod. Agentura dále uvádí, že už 300 lidí bylo tento rok navráceno a jsou momentálně v těžkých podmínkách v táborech. „Nikdo by neměl být vracen do Libye,“ tvrdí organizace. Dle Al Jazeery se nedávno jeden z člunů, které pašeráci používají, převrátil a 43 migrantů utonulo. Dle agentury všichni utonulí pocházeli ze západní Afriky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

19:22 Ta verbež nás zničila. Kašle, prská, chlastá. Blatný, přijeď! „Covid-díra“ Česka, kterou Praha nezná

REPORTÁŽ Jak poznáte Ukrajince, Moldavana či Rumuna? Kašle a prská kolem sebe, hadřík v podobě někol…