Zeman brutálně rozdráždil chvilkaře, 17. listopadu bude pořádně horko. K Babišovi řekl toto...

19.09.2019 21:02

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek opět promluvil k českým divákům na TV Barrandov o svých názorech na aktuální dění hýbající nejen českou politickou společností. Ve zhruba hodinovém pořadu Týden s prezidentem debatoval s Jaromírem Soukupem například o tom, že pokud by bylo trestní stíhání Andreje Babiše obnoveno, on sám by využil svých pravomocí a...

Zeman brutálně rozdráždil chvilkaře, 17. listopadu bude pořádně horko. K Babišovi řekl toto...
Foto: Twitter J. Ovčáčka
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman
reklama

Jako první přišlo na řadu ožehavé téma toho týdne týkající se Andreje Babiše a Čapího hnízda. Šéf Městského státního zastupitelství v Praze Martin Erazím rozhodl o ukončení stíhání Babiše a jeho rodiny. Podle Zemana šlo stejně jen o pokus, aby Babiš odešel z funkce. „Dokonce jsem četl, že redaktor Jiří Hynek oznámil, že Babiš rezignoval, vidíte úroveň televizních redaktorů?“ zasmál se prezident, který prý plně respektuje rozhodnutí žalobce Jaroslava Šarocha a jeho nadřízeného Martina Erazíma o zastavení trestního stíhání.

Anketa

Máte pochopení pro mládežníky, kteří stávkují kvůli globálnímu oteplování?

6%
94%
hlasovalo: 26762 lidí

Nyní prezident doufá, že už se do případu nebude vrtat a bude klid. Zastavil by prý stíhání Babiše v případě, že by bylo obnoveno. „Kdyby se do toho vrtalo, mám ústavou dané právo abolice, tedy rovněž zastavení trestního stíhání. I když bych váhal o abolici před rozhodnutím obou státních zástupců, protože bych to pokládal za poněkud svévolné, tak pokud by to bylo nutné, bych k tomuto kroku sáhl,“ pohrozila hlava státu.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Pokud by trestní stíhání pokračovalo, považoval by to prezident za politické. „Tito dva státní zástupci, zejména Šaroch, který studoval spis zhruba rok, odvedli dobrou práci a já si jejich práce vážím,“ zopakoval Zeman, podle kterého většina politických komentátorů se v této záležitosti předvedla jako sebevědomí hlupáci, kteří se tváří jako učitelé demokracie, které nikdo nikam nezvolil.

Anketa

Zeman tvrdí, že by se mělo zvážit zrušení koncesionářských poplatků pro ČT. Jste pro?

96%
4%
hlasovalo: 45836 lidí

Prezident sdělil i svůj názor na záměr premiéra Babiše vybudovat vládní čtvrť v Letňanech. K tomuto nápadu se zatím staví spíše neutrálně, v kontextu s tím zmínil svůj zájem snižovat počet státních úředníků. „Jestli by se tímto přestěhováním snížení počtu státních úředníků dosáhlo, tak prosím. Na druhé straně je pravda, že pokud by to vyžadovalo rozsáhlé investice, ptejme se, zda vládní čtvrť bude koncipována tak, aby žila večer i v noci a nebyla pustá, když ji úředníci opustí,“ podotkl prezident.

Soukup pak nadhodil, jaký nevalný obrázek vytvářejí Zemanovi česká média a někteří čeští umělci. „Kdybych si četl noviny, co o vás píší a co říkají umělci, myslel bych si, že propadnete prezidentskou volbou už v prvním kole s tragickým výsledkem,“ zmínil moderátor. „Pražská kavárna je velice omezena, nejen intelektuálně, ale i početně, má ale silný vliv na média a vzniká tento optický dojem,“ všímá si i Zeman a dodává, že co se dnes prožene médii, to se bere vážně.

Dostalo se i na státní rozpočet. Prezident se účastnil zasedání vlády o finálním státním rozpočtu, ze kterého odcházel s dobrým pocitem. „Potěšilo mě, že jsem byl při odchodu odměněn potleskem. Nevím, zda byl úlevný, nebo byl za mé vystoupení,“ zažertoval Zeman.

Z toho, že je rozpočet v deficitu 40 miliard, by si hlavu příliš nedělal. „Možná že výsledek bude dokonce lepší. Laika možná deficit vyděsí, ale základní kritéria jsou ta, abychom neprojídali budoucnost a preferovali investice,“ řekl s tím, že právě spotřeba domácností i investice ženou HDP nahoru, ale jen investice zajišťují budoucnost. Vládu kritizoval především za růst počtu úředníků a vysoké daňové úlevy, z nichž některé by uvítal zrušit.

Zkritizoval však také opozici za to, že jen kritizuje návrhy vlády místo toho, aby sama předkládala vlastní alternativní návrhy. „Opozice by konečně už měla říct, co vlastně chce. Vláda by pak měla uvažovat zase o tom, že část jejich návrhů bude akceptovat, jako jsem třeba já postupně akceptoval snižování deficitu,“ navrhuje Zeman.

V posledním bloku pak byly otázky zahraniční. Týkaly se Zemanových výroků, které pronesl při návštěvě v Srbsku. Řekl, že hodlá zjistit, zda by bylo možné odvolat uznání Kosova, v jehož čele jsou váleční zločinci. Reakce některých českých politiků byly bouřlivé a padala slova o principu jednotné zahraniční politiky. „Jednotná zahraniční politika se vytváří v diskusi, což je porada nejvyšších ústavních činitelů, která bude zanedlouho. Pouze jsem řekl, že na tuto poradu chci předložit návrh na oduznání nezávislosti Kosova, to je vše,“ nevidí Zeman nic špatného na tom, že veřejně řekl, že Kosovo nemá rád.

V souvislosti s tím zopakoval dva podstatné argumenty, které pro svá vyjádření má. První je, že existuje usnesení Poslanecké sněmovny, které vyzvalo vládu, aby neuznala Kosovo. Toto usnesení bylo tehdy přijato téměř jednomyslně, pouze patnáct poslanců se zdrželo. „Topolánkova vláda toto usnesení Sněmovny ale nerespektovala a Kosovo uznala, každá chyba se dá napravit,“ doplnil prezident.

Druhý argument, který se stal aktuálním v posledních měsících, je ten, že si haagský tribunál povolal kosovské politiky včetně premiéra, který rezignoval právě kvůli podezření z válečných zločinů. „Těžko bychom tedy měli uznávat stát, který je řízen válečnými zločinci,“ zopakoval svůj názor Zeman, který nyní pevně doufá, že nás čeká klidné období, které bude přerušeno jediným významným výročím, kterým budou jeho 75. narozeniny.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

21:02 Moravec lhal. Zde je důkaz. Kauza Prymula má po show ČT nový rozměr

Moderátor Václav Moravec se zřejmě dopustil fámy, když informoval o slavné vyšehradské schůzce. Celá…