Úvodem se Rakušan vyjádřil k milosti prezidenta republiky Miloše Zemana pro šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka. „Vždy jsem byl opatrný kvůli excesu jedné politické osoby měnit hned politický systém. To bylo často, když se vedla diskuse, zda je dobrá přímá volba prezidenta a podobně. Vždy jsem říkal, že kvůli jednomu subjektivně negativnímu zážitku nebudeme hned měnit ústavu. Já se na to podobně dívám v tomto případě, na druhou stranu chápu, že i ten tlak veřejnosti a nějaká odborná diskuse na poli resortu spravedlnosti o tom, zda prezidentská milost skutečně není jakýmsi reliktem v našem systému, zda skutečně nezavdává potom příčiny k nejrůznějším dohadům a debatám, tak myslím si, že minimálně ta diskuse by započata být měla. A mám pocit, že i na vládě, podle té atmosféry z dneška, kdy jsme toto samozřejmě bokem v různém také probírali, mám pocit, že ta moje reakce je velmi podobná reakci drtivé většiny členů naší vlády,“ sdělil k tomu Rakušan, že k systémové změně se vláda nedostala.
„Ale k této konkrétní milosti se drtivá většina členů a členek vlády vyslovovala negativně. Vlastně jí nikdo nerozumí. Má několik zvláštních parametrů. Za prvé je to blízký spolupracovník, za druhé je to ekonomický delikt, vůči kterým byl pan prezident vždy velmi přísný, a vždy akcentoval, že takové věci se neodpouštějí. Za další pan prezident sám sobě někdy před devíti lety stanovil jasná pravidla, kdy bude udělovat milost, a za další ta časovost, ta krátká doba po vynesení rozsudku, kdy vlastně ani podle mě nebyla možná nějaká hlubší právní expertiza nějakého týmu okolo pana prezidenta, celé to na mě působí trochu divně,“ poznamenal Rakušan. S prezidentem situaci dnes neřešil, zároveň však podotýká, že vlastně k řešení nic není. „Je to situace, s kterou se neumím ztotožnit ani jako občan, ani jako politik, ani jako místopředseda vlády, ale v současné době nějaké možnosti, jak takové výsostné rozhodnutí napadat, tak těch možností příliš mnoho není,“ dodal.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
Český rozhlas , Dvacet minut Radiožurnálu , Fiala , migrace , STAN , Ukrajina , vláda , zahraničí , Rakušan
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

7:38 Jak to těm lidem vysvětlit? Bartoš s Hrušínským spolu u mikrofonu
Podcast Ivana Bartoše FREESPEAK pohostil Jana Hrušínského. Probrali spolu Putina, Babiše a lidi, co …
- 22:25 „Doufám, že to budete taky sdílet.“ Otevřená rvačka o Fialu je tu
- 18:03 Zaplaťte miliony a můžete „bydlet“. Šokující vývoj v ČR
- 12:40 A do mě se může? Zlá připomínka v kauze Turek a Rychlíková
- 11:15 Hrušínský: Kdo nechce Uršulu, hlasoval pro rozvrat EU
- 8:00 Každou šestou výplatu dáte NATO. Brutální čísla ze Slovinska