Oleksandr Tarnavskij, Jeden z ukrajinských generálů, prohlásil, že ukrajinskou protiofenzivu nezastaví ani nadcházející podzim. Intenzivní podzimní deště mohou na Ukrajině rozmočit půdu a ztížit pohyb těžké techniky jako jsou tanky, ale podle Tarnavského se ukrajinské síly pohybují v malých skupinách, většinou pěšky.
„Myslím, že k němu dojde po Tokmaku,“ řekl Tarnavskij o průlomu. „V tuto chvíli tam spoléhají na hloubku své obranné linie.“
Spíše než tzv. „Surovikinova linie“, což je obranná linie vybudovaná na rozkaz bývalého generála Sergeje Surovikina, jsou podle Tarnavského větším problémem „křižovatky“, linie stromů a minová pole „mezi liniemi stromů“. „(Existuje) kombinace malých škodlivých obranných skupin nepřítele, které jsou v současné době velmi přesně a kvalifikovaně rozmístěny. Ale akce našich bojovníků je nutí, aby se pomalu stahovaly, když čelí našim útočným oddílům,“ vysvětloval.
Generál však připustil, že aby byla protiofenziva úspěšná, musí ukrajinské síly dosáhnout alespoň města Tokmak. „Tokmak je minimálním cílem," řekl. „Celkovým cílem je dostat se k našim státním hranicím.“
Na otázku ohledně rostoucího odporu proti pokračování dodávek zbraní na Ukrajinu, zejména v USA, kde někteří vyjádřili pochybnosti o šancích Kyjeva na úspěch, Tarnavskij odpověděl, že jejich názor respektuje.
Poděkoval také západním spojencům Ukrajiny za jejich trvalou podporu, zejména za tanky a další obrněná vozidla, která poskytují, a ujistil všechny, že Kyjev s nimi zachází s velkou péčí.
Nechal se také slyšet, že pro úspěch ukrajinské protiofenzivy jsou zcela zásadní ukrajinské údery na Krym.
„Úspěch ofenzivních operací nespočívá pouze ve zničení nepřítele před vámi, ale také ve zničení míst koncentrace techniky, personálu a zejména ve zničení velitelských center. Dezorganizace jejich sil zničením jejich velitelských center na vyšší úrovni vede ke zmatku na bojišti. Zničený velitel znamená zničené velitelské spojení a bez něj neexistují žádné koordinované akce. … Chci tím říci, že máme možnosti zasáhnout je nejen před sebou, ale i v týlu. A když si uvědomíte, že nepříteli je v týlu horko, zvedá to morálku našich vojáků,“ pokračoval.
BBC upozornila, že ukrajinské rakety zasáhly velitelství ruské černomořské flotily na Krymu. Po tomto raketovém útoku se podle Moskvy pohřešuje jeden voják. Záběry na sociálních sítích ukazují oblaky kouře nad budovou v Sevastopolu. Ukrajinský vojenský zdroj řekl BBC, že páteční útok na Krym byl proveden pomocí raket Storm Shadow, které dodává Británie a Francie, což zdůraznilo důležitost západních zbraní pro Kyjev, přičemž Spojené státy poskytují Ukrajině daleko větší vojenskou i finanční pomoc než jakákoli jiná země na světě.
Server Ukrajinská pravda však v této souvislosti napsal, že podle estonské rozvědky ani ukrajinská ani ruská strana nedosáhnou významnějšího úspěchu.
Nový šéf estonského vojenského zpravodajského centra plukovník Ants Kiviselg oznámil, že Rusové teď přeskupují síly a věří, že ukrajinský postup k Melitopolu zbrzdí. „Přesun takzvaných ‚elitních‘ jednotek, jako jsou 76. a 7. útočná divize výsadkových sil, podle jeho názoru ukazuje, že ruské velení považuje taktický úspěch ukrajinské ofenzivy v tomto směru za reálný. Situace podle Kiviselga nejspíš donutí ruské velení více riskovat při používání letectva,“ upozornil server Ukrajinská pravda.
„Nyní však vidíme, že situace na frontě je poměrně obtížná a zásadní operační průlom se v následujících týdnech neočekává,“ řekl plukovník Ants Kiviselg.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.