Zkušený Polreich velmi tvrdě k ÚSTRu: Mladí svazáci klidně poblijí své rodiče

29. 4. 2013 10:21

Do debaty o Ústavu pro studium totalitních režimů vstoupil na serveru Britské listy i Miroslav Polreich, bezpečnostní expert, který v padesátých a šedesátých letech působil ve zpravodajské službě a v devadesátých letech pak na Ministerstvu zahraničních věcí. Polreich popsal své zážitky z jedné debaty, na kterou zástupci totalitního ústavu vyrazili do regionů.

Zkušený Polreich velmi tvrdě k ÚSTRu: Mladí svazáci klidně poblijí své rodiče
Foto: Hans Štembera
Popisek: Happening proti novému složení Rady Ústavu pro studium totalitních režimů

„Zúčastnil jsem se v roce 2008 veřejné (!) schůze v sále havlíčkobrodské radnice, pořádané krajně pravicovou organizací, kryjící se Havlíčkovým jménem. Hlavním řečníkem byl Pavel Žáček, Vladimír Mlynář a dosti stydlivě sekundoval pan Tabery,“ popisuje Polreich.

Někdejší funkcionář SSM a student socialistické novinařiny Pavel Žáček prý nejprve kategoricky popsal minulý režim, načež Vladimír Mlynář začal mluvit o významu a smyslu období Pražského jara. „Stručně a po pravdě řečeno, nejednalo se prý o nic jiného než o boj o koryta mezi komunisty,“ shrnul jeho diskusní příspěvek Polreich. Sice prý připustil, že se na procesu poměrně aktivně podíleli oba jeho rodiče - vysoký funkcionář KSČ Zdeněk Mlynář a ekonomka Rita Klímová - ale vysvětlil to jakousi mladickou nerozvážností.

Tato nehoráznost prý Polreicha, který se deklaruje jako přítel Mlynáře seniora, velmi zaskočila. „Nemohl jsem si nevzpomenout na příslovečného Pavlíka Morozova. (Vysvětlivka pro mladé: Pavlík byl mladý komsomolec, který udával své rodiče jako kulaky),“ sepsul nezvedeného syna Mlynáře.

Celá věc však prý pokračovala, když se Polreich v diskusi pokusil svérázné interpretaci komunistické historie oponovat. „Vyskočil Vladimír Mlynář a hlasem, kterému nebylo možno oponovat (nevím, co by následovalo), mne vyzval k opuštění sálu. Přestože schůze byla veřejná a v mém rodném městě, kde jsem znám, raději jsem odešel,“ popisuje. Za tento incident se mu prý později omluvila dokonce i tehdejší starostka z ODS, která se špínou totalitního ústavu nechtěla mít nic společného.

„Mlynář junior byl na té schůzi v roce 2008 jako druhý panelista. Projevil se jako obyčejný lhář, resp. stoupenec teorie, a ta tu ještě žije, že Pražské jaro bylo jen o korytech,“ vzpomíná dnes přítel jeho otce. „Dnes je bývalý šéfporadce bývalého premiéra Jana Fischera Vladimír Mlynář vrchovým managerem (šéf pro vztahy s veřejným sektorem v PPF) a opět chodí šířit veřejně své bludy. Vybaven jménem, které mají mnozí ještě v úctě,“ doplňuje obrázek.   

Pro dnešní dobu je prý příznačná „tendenční servilita, s jakou byl Mlynář junior schopen poblít své rodiče – mámu, která ho sama vychovala, a tátu, který opravdu měl podíl na 'pěrestrojce'.“ A právě k tomu je prý potřebný celý slavný totalitní ústav - k hledání špíny.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Facka opozici: Prohráli volby, za vším vidí spiknutí. Zastal ses Zemana? Jsi ruský troll. Vlastní chyby nevidí

13:26 Facka opozici: Prohráli volby, za vším vidí spiknutí. Zastal ses Zemana? Jsi ruský troll. Vlastní chyby nevidí

Politický marketér Karel Křivan se v rozhovoru pro Insider na info.cz zmínil o svých obavách ze skup…