Nad tématem budoucnosti České republiky a možné změny systému se v diskusním podcastu spolku Svatopluk setkali tři zakladatelé. Spisovatel a komentátor Michal Semín, diplomat a komentátor Petr Drulák a politička Jana Turoňová v roli moderátorky.
Jak dnešní volič přistupuje k veřejným tématům politiky? „Jedna reakce je, že se část občanů upne na určitou politickou figuru, která jde do voleb. Buď je to stávající politická strana, nebo nová politická strana, a pak si říkají – ano, tak snad tenhle člověk se dostane do parlamentu a ukáže jim to tam a bude líp,“ popsal Petr Drulák první skupinu lidí, kteří by rádi změnili směrování naší země.
A dodal, že dalším silným aspektem je pak apatie a pasivita společnosti. „Druhou reakcí je taková ta pasivita. Když člověk nad problémy země mávne rukou, řekne si, že to stejně nemá smysl nějak řešit a stáhne se do soukromí. Stáhne se do toho vnitřního exilu, jak se říkalo za německé okupace,“ ukázal druhý přístup.
A když člověk dá důvěru politikovi nebo straně, po volbách pak vidí, že její vliv na dění je vlastně malé. A to i přesto, že může být ve vládě a na moci se přímo podílet. „To nutně povede ke zklamání,“ řekl Drulák.
Petr Drulák rozhodně popřel, že by spolek Svatopluk cílil na nostalgický návrat k reálnému socialismu, nebo že by vybízel k oživování první republiky nebo dokonce poměrů za Rakousko-Uherska. Svatopluk se nechce vracet do minulosti. Upozorňuje na problémy dneška. „Naše cesta není návratem ke státnímu socialismu, není návratem do poměrům první republiky, návratem do Rakousko-Uherska. Nechceme se nikam vracet. To, co vyčítáme tomuhle režimu, je jeho vzdalování se od základních demokratických požadavků, demokracie a svobody,“ řekl důrazně Drulák.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marian Kučera