Adiš Mammadov: Tragédie v Chodžaly zatím zůstává bez trestu pro pachatele

24.02.2021 7:32 | Zprávy

V červnu roku 1942 němečtí nacisté provedli masakr v Lidicích a zabili 340 lidí, z toho 88 dětí. Město Lidice bylo zničeno německou armádou a jeho obyvatelé podstoupili teror. O padesát let později postihl ázerbájdžánské město Chodžaly (a obyvatele tohoto města) stejně hořký osud. Arménské vojenské jednotky město přes noc zničily a obyvatelstvo bylo zmasakrováno jen proto, že to byli Ázerbájdžánci.

Adiš Mammadov: Tragédie v Chodžaly zatím zůstává bez trestu pro pachatele
Foto: Pavel Rychlý
Popisek: Vzpomínková akce na Staroměstském náměstí

Separatistické hnutí Arménů žijících v ázerbájdžánském regionu Náhorní Karabach, které se zformovalo v roce 1988 s podporou Arménie a později se na konci roku 1991 a na začátku roku 1992 změnilo ve válku.

Arménie využila politické nestability v důsledku rozpadu Sovětského svazu a vnitřních sporů v Ázerbájdžánu a zahájila s vnější podporou vojenskou operaci v Náhorním Karabachu. Nejzávažnější trestné činy odsuzované mezinárodním společenstvím jako válečné zločiny, zločiny proti lidskosti a genocida, které představují závažné porušení imperativních norem mezinárodního práva, byly spáchány během konfliktu v Náhorním Karabachu a v regionech kolem něj. V únoru 1992 došlo ve městě Chodžaly k bezprecedentnímu masakru ázerbájdžánského obyvatelstva. Tato krvavá tragédie, která je známa jako masakr Chodžaly, zahrnovala vyhlazení nebo zajetí tisíce Ázerbájdžánců; město bylo srovnáno se zemí. V noci z 25. na 26. února roku 1992 provedly arménské ozbrojené síly za pomoci 366. motostřeleckého pluku bývalého SSSR útok na Chodžaly – malé městečko ležící v Náhorním Karabachu, jehož populace před konfliktem činila okolo 7 tisíc lidi.

Brutální vražda nevinných obyvatel Chodžal byla jedním z nejohavnějších zločinů během ozbrojeného konfliktu o Náhorní Karabach a okolní regiony. Arménské ozbrojené síly a zahraniční vojenské jednotky neušetřily prakticky nikoho z těch, kteří nebyli schopni uprchnout z města a jeho okolí. Jako výsledek bylo zabito 613 osob, včetně 106 žen, 63 dětí a 70 starších lidí. 1275 obyvatel bylo zajato, osud 150 osob zůstává dodnes neznámý. V průběhu tragédie bylo 487 obyvatel Chodžal těžce zmrzačeno, včetně 76 nezletilých dětí. 8 rodin bylo zcela vyhlazeno, 26 dětí přišlo o oba rodiče a 130 dětí o jednoho z rodičů. Z těch, kteří zemřeli, bylo 56 osob zabito obzvláště krutě: Lidé byli upalováni zaživa, skalpováni, sťati, byly jim vypíchnuty oči a těhotné ženy byly bajonety bodány do břicha.

Arménští představitelé popírají svou odpovědnost za zločiny spáchané během konfliktu, mimo jiné i ty spáchané vůči obyvatelům Chodžal, falšují fakta a sdílejí své vlastní interpretace, které se odchylují nejen od reality, ale také od elementární logiky. I ta nejdůkladnější propaganda však nikdy nedokáže vyvrátit fakta, které dokazují, že události se diametrálně lišily od toho obrázku, který představuje arménská strana.

Kromě detailních informací, které mají k dispozici státní orgány Ázerbájdžánské republiky, odpovědnost Arménie je dokládána také řadou nezávislých zdrojů a vypovědí očitých svědků této tragédie.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

14:41 Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

Druhý pohled Petra Hampla