Aleš Hušák: Nahoře huj a vespod fuj, vláda prostě na popelnice nemá čas. Dopis mým dětem č. 4

23.11.2015 17:17 | Zprávy

EXKLUZIVNĚ PRO PARLAMENTNÍ LISTY Členové naší vlády nemají pocit, že jsou pány ve svém vlastním domě...

Aleš Hušák: Nahoře huj a vespod fuj, vláda prostě na popelnice nemá čas. Dopis mým dětem č. 4
Foto: Hans Štembera
Popisek: Aleš Hušák

Moje milé děti,

tak, jak korodují měnícími se podmínkami mnohé, dříve neotřesitelné pravdy, tak už se dnes, po mnoha letech, stává věta, že šaty dělají člověka, pouze otřepaným klišé. Kravata u mužů mizí i na nejvyšších společenských úrovních a celkově je životní styl uvolněnější. Příznakem může býti fakt, že i u tak konzervativních národů, jako arabských, se začínají prosazovat krátké kalhoty, jak můžeme vidět i v uprchlické (migrantské) vlně, jev dříve absolutně nemyslitelný.

Uvolněný styl (nejenom v oblékání), který se prosazuje ve společenském styku, ale neplatí ve styku s hospodářskými nebo mocenskými subjekty, už jenom z podstaty věci (nutnost vždy postupovat podle právních předpisů). Podvědomě (mimo právní řád) navíc věříme nejen známým značkám, ale také firmám, které mají perfektní domy, a jejich okolí je vyčištěné a v pořádku. Můžete namítnout, že největší podvodnické firmy typu Enron měly krásná sídla, plná architektonických zázraků. Právě proto byly schopny svých podvodů, milé děti. Uložíte peníze do banky, která bude mít pobočku v chatrné chýši? Ne. Instituce, které mají kolem svých budov uklizeno, opravenou fasádu i střechu, a její zaměstnanci nenosí pomačkané kalhoty, jsou pro nás důvěryhodné.  Budete věřit vládní instituci, která už mnoho let sídlí ve špinavé budově, a v zimě musí její úředníci sedět v kabátě, protože okny profukuje? Možná po válce, ale ne v hlubokém míru.

Česká vláda, resp. její předsednictvo, sídlí v Praze ve Strakově akademii. Nádherná a obrovská novobarokní budova na levém břehu Vltavy, v těsné blízkosti Valdštejnského paláce, je vměstnána na jedinečný pozemek, který je svírán z jedné strany řekou a z druhé strany strmým kopcem. Na historických mapách v době před výstavbou Strakovy akademie byla tahle jezuitská zahrada ve tvaru trojúhelníku tím posledním koutem Malé Strany, kde se na levé straně řeky ještě dalo stavět, ovšem za cenu, že budete na konci veškerého dění. Dál už totiž spadal letenský kopec do řeky a byla tam jen úzká cesta do Buben. Osamělost a odstrčenost pozemku od Malé Strany v té době podtrhla též výstavba silnice z Klárova nahoru na Letnou, která je dnes známá jako Chotkova.  Budova Strakovy akademie ale nakonec svou okázalostí, umocněnou navíc  výstavbou okrasné zahrady, architektonicky prosadila svou, místo samé pozdvihla na úroveň první důležitosti a stala se nepřehlédnutelnou dominantou pražské kotliny.

Stavba Strakovy akademie, milé děti, jakkoli nesouvisí s myšlenkou textu, který čtete, je klasickým příběhem začátku a konce ušlechtilých myšlenek v Čechách.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jaroslav Foldyna byl položen dotaz

Rusko a pan Foldyna

Pane Foldyno, Vy jste nikdy neslyšel, jak vznikla Velká Rus, Sovětský svaz, kdo si rozdělil Evropu nejdříve s Hitlerem než SSSR Hitler podrazil? SSSR nás v roce 1968 nenapadl? Rusko si nevynucuje poslušnost sousedů vojenským napadením? Máte vůbec nějaké vzdělání? Nevypadá to tak.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Češi a kolaboranti? Zjistěte si fakta a probuďte se!

17:00 Češi a kolaboranti? Zjistěte si fakta a probuďte se!

Vždy ve všech obdobích a národech, se najdou zrádci. V tomto ohledu není výjimkou ani český národ. A…