Antonín Ticháček: Podvodné jednání se stalo v ČR standardem. Občan ČR „je za idiota“

17.01.2014 9:40 | Zprávy

Z tisku se 16.1.2014 dovídáme, že Hospodářská komora se dostala k penězům z evropských fondů falšováním údajů, jak tvrdí EU. Zjistilo to vyšetřování OLAFu, tedy Evropského úřadu pro boj proti podvodům. Českému rozhlasu to exkluzivně sdělily důvěryhodné zdroje.

Antonín Ticháček: Podvodné jednání se stalo v ČR standardem. Občan ČR „je za idiota“
Foto: red
Popisek: MVDr. Antonín Ticháček

OLAF je obdobou českého Nejvyššího kontrolního úřadu. Hospodářská komora podle závěrů jeho vyšetřování například zfalšovala podpisy některých lidí, o kterých tvrdila, že pro ni budou jako odborníci na eurofondy pracovat.  Stejně tak předložila i jejich falešná čestná prohlášení. Tito lidé ve skutečnosti vůbec nevěděli, že je komora do své dokumentace zařadila. Jednalo se o projekt na kontrolu čerpání peněz z Operačního programu Podnikání a inovace.  Podle zdrojů Českého rozhlasu  ředitel komory Petr Kužel Bruselu přiznal, že k falšování údajů skutečně došlo.  Kromě vyšetřování OLAFu měla Hospodářská komora problém i s Evropskou komisí. Podle ní byla komora ve střetu zájmů, protože kontrolovala projekty, ze kterých inkasovali peníze její vlastní členové. Česko teď s Komisí vyjednává o výši korekce, tedy fakticky pokuty za chyby a podvody v čerpání peněz z tohoto operačního programu.  I kvůli skandálu, kterému čelí Hospodářská komora, může Česko zaplatit pokutu v řádu stovek milionů korun.  

Před  pěti lety, napsal v deníku DNES 22.8.2009 ministr financí  ing Janota  v reakci na českou hospodářskou krizi, na zvyšující se schodek rozpočtu, že jsme se „chovali bohorovně“, a to  zejména před volbami v roce 2006. Teď „musíme škrtat, škrat, škrtat. Další škrtání by vyžadovalo restrukturalizaci celé státní správy. Musely by se zrušit některé instituce, výzkumné ústavy, podřízené organizace. Bez ohledu na tyto skutečnosti požadovali ministři dalších 80 miliard navíc, což by znamenalo schodek 310 miliard, tedy 9,5 procenta HDP. Ministři tvrdí, že to bez toho nepůjde, ale to je každoroční folklór, vůbec s nimi o tom nehodlám debatovat“.

Z uvedených důvodů ing Janota „nechtěl být  za ministra idiota“ , jak uvedl v titulku svého  rozhovoru, aby následně zvolil čestnou rezignaci, kdy se po letech "náměstkování, při povinném respektování ne vždy transparentních pokynů nadřízených, jakož i př povinné loayalitě státního úředníka,  přestal  chovat sebezáchovně" . Kariérní státní úředník se tak čestně  odhodlal poslechnout svoje svědomí a rozhodl se „odejít do soukromých působností“. Vláda, ministerstvo i občané ztratili finančí osobnost s nezbytnou mírou responzibility. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Vláda zkomplikovala život nejen školám

13:57 Jiří Paroubek: Vláda zkomplikovala život nejen školám

Novela školského zákona obsahuje řadu pozitivních i kontroverzních změn a vytváří obcím jeden velký …