Mnozí z nás to ještě mají v živé paměti - fronty na mandarinky a pomeranče jako synonymum Mikuláše, Adventu a Vánoc. Fronty na jižní ovoce chvála Bohu zmizely (teď se stojí na výprodeje, zvané kdovíproč "akce"). Socialismus bruselského střihu na sebe vzal tvář konzumní společnosti, v níž je zdánlivě dostupné vše. Jenže - v jaké kvalitě?
Berlínská zeď ve fyzické podobě sice zmizela, všichni jsme si v EU rovni... jen někteří rovnější. Už je i zcela oficiálně známo, že právě potraviny ve státech "na východ od (spotřebitelského) ráje" jsou nejen horší, ale současně většinou dražší, než ty, které lze dostat ve "starých zemích". Platí to stejně tak o těch s lákavými obaly, jako o ovoci a zelenině.
Nezdravé ovoce na věčné časy?
Jenže co s tím, když třeba k nadcházejícímu Mikuláši ovoce prostě nerozlučně patří a většina z nás dá dětem do punčošky za okno kromě čokolády nějakou tu mandarinku a jablíčko - s pocitem, že dělá něco pro jejich zdraví.?Vždyť je v tom vitamin C a vláknina… Tahle představa vězí v naší mysli pevně a živena reklamou má stejnou trvanlivost, jako někdejší fronty. Navzdory tomu, že mnozí už tuší, že je to jinak.
Pokud budeme chtít dětem koupit něco zdravého na Mikuláše, zkusme zainvestovat do něčeho, co je opravdu zdravé: jablek s ověřeným původem (třeba těch od souseda) nebo zeleniny a ovoce od zemědělců z farem.
A nejde zdaleka jen o to, že třeba v zimě bychom syrové ovoce vlastně vůbec jíst neměli, i když to je také platná pravda (o níž jsme již párkrát psali). Především si odmítáme připustit, že často jde o opravdové jedy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV