Erika Magdalena Peprná: "Kápézetka" pacienta s "rýmičkou"

01.11.2015 8:30 | Zprávy

Erika Magdalena Peprná shrnuje základní, jednoduché postupy, které nám mohou pomoci udržet si i v zimě zdraví, nebo alespoň vyléčit se ze všudypřítomných viróz, aniž při tom dotujeme farmaceutického molocha

Erika Magdalena Peprná: "Kápézetka" pacienta s "rýmičkou"
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdravotnický materiál

Zdá se, že sotva se po horkém létě alespoň mírně podzimně ochladilo, drtivá většina populace ulehla do postelí. Nikoli k zimnímu spánku - ačkoli by se to nabízelo, a možná, jak uvidíme, by to bylo zdaleka ještě to nejméně škodlivé. Řeč je samozřejmě o "chřipkách", tedy klasických podzimních a zimních virózách. Řada lidí tápe v tom, co by měli v těchto chvílích vlastně dělat - a tak nakonec, protože týden v posteli pro ně bohužel nepřichází v úvahu, se "nadopují" komerčními jedy z lékárny.

Léčit? Neléčit!

Jenže to je krátkodechá strategie: "pomůže" aktuálně pouze potlačením příznaků, kterými tělo ve skutečnosti volá o pomoc. Organismus se ale významně oslabí. Dokud máme dostatečnou zásobu energie, podobné "utloukací" fígle mohou fungovat. Pak energie dojde - a následuje nemoc. Někdy chronická, často těžká. A to nemluvíme o případech, jako byl pán, který se letos v létě tak předávkoval paracetamolem, že mu jen čirou milostí Boží zachránili lékaři život.

Přitom receptů na to, jak zvládnout "chřipku" přirozeně a své zdraví přitom do budoucna neohrozit, ale naopak posílit, je spousta. A to je možná ten problém: jak se v nich vyznat? Pak lze teprve zahájit "léčbu".

První věc bude znít trochu paradoxně: nejdůležitější je neléčit. Virózu totiž vlastně nejde "vyléčit", jde ji pouze lépe či hůře "přežít". To bychom měli mít jako základní pravidlo vždycky na mysli. Jak říkávalo přísloví, které banálně pouze zní: léčená chřipka trvá týden a neléčená sedm dní. Důvod je jednoduchý: viróza není případ, kdy naše tělo "napadl zlý a zákeřný virus", který nás chce zabít či "uzemnit" - jeho přítomnost je až důsledkem našich vlastních činů. Pokud už si naše tělo "zavolalo" na pomoc nějakého toho vira, nezbývá nám v podstatě nic jiného, než se sklonit před jeho moudrostí. Toho těla samozřejmě.

Babské rady nade vše

Proč tedy vůbec článek na toto téma? Protože organismu lze v očistném procesu (ničím jiným virózy v drtivé většině případů nejsou) buď pomoci, nebo zabránit. To druhé je obvyklejší a děje se různými způsoby: například léky na snižování horečky, proti bolesti, rýmě a dalším příznakům. Je však o nich třeba vědět, že zatěžují játra a navíc berou tělu možnost dostat škodliviny ven a regulovat své vlastní prostředí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Migrace

Kritizujete Rakušana za jeho migrační pakt. Na druhou stranu, jak jste si s migrací poradili vy? Co jste udělali proto, abyste zabránili nelegální migraci? Vy jste byla ministryní před Rakušanem a podle mě jste si vedla stejně špatně

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Halík: Jan Werich alias král Já I. - Už vím, že odbornou práci mají dělat odborníci

12:26 Jiří Halík: Jan Werich alias král Já I. - Už vím, že odbornou práci mají dělat odborníci

Podíval jsem se na video Otázky Václava Moravce, za účasti paní ekonomky Šichtařové, které si mimoch…