František Matějka: Policista, učitel nebo podnikatel? Ne. Byrokrat je to pravé terno

28.02.2014 20:30 | Zprávy

Byrokrati jsou taky voliči. Je jich skoro 80 tisíc a volby někam jsou skoro furt. Takže služební zákon ano, nová pravidla ano, ale ne pro všechny. Jen pro ty nové. Kdo z politiků by si chtěl vytočit stávajícího byrokrata, ne?

František Matějka: Policista, učitel nebo podnikatel? Ne. Byrokrat je to pravé terno
Foto: facebook
Popisek: František Matějka

Nový služební zákon by měl stanovit přesná pravidla pro výběr byrokratů. Měl by dbát na jejich kvalifikaci, nabídnout jasná kariérní pravidla, nebo zajistit, aby se státní klotové rukávy neměnily vždy po každých volbách podle toho, kdo měl víc peněz na kampaň, líp zmáknul předvolební veřejné průzkumy se svojí nestrannou agenturou, koho si vybrala Česká televize do debat, a kdo tedy pak vyhrál volby. Z obecného hlediska jistě žádoucí počin, ačkoli já bych upřednostnil jistý mezikrok v podobě zrušení řady úřadů, které lidem jen otravují život, zatímco jejich zaměstnanci věnují kus pracovní doby vytváření umělých problémů, aby dokázali svou nepostradatelnost. To by však zjevně nesměl dostat do ruky tvorbu takového zákona český politik.

Vzpomínáte na dobu, kdy stanovili nová pravidla například pro policisty? Nařídili jistou úroveň vzdělání napříč policejním sborem, a kdo si ho v určitém přechodném období nedodělal, skončil nebo byl přeřazen dolů. Zatímco řada zkušených policistů praktiků odešla, využili jiní mnohdy v podstatě formálních podmínek při studiu na vytipovaných školách, které jim vyšly vstříc, aby dosáhli na papír s bumážkou. Policejní špičky dostávaly tituly nejen z plzeňských práv jak na běžícím pásu. Obdobně to zavedli pro zdravotnický personál. Bez maturity už pomalu nesmíte nikomu ani utřít zadek, nebo podat vodu.

Není to tak dávno, co stanovili nová pravidla pro učitele. Nařídili jistou úroveň vzdělání a akreditací napříč pedagogickým sborem, a kdo si to v určitém přechodném období nedodělá, skončí. Ze školství teď odcházejí oblíbení učitelé s dlouholetou praxí, ovšem podle politiků s nedostatečným vzděláním, se kterými jsou spokojení zaměstnavatelé, žáci i jejich rodiče. Majstrštykem těchto zásahů je stav, když ze škol v době, kdy znalost cizích jazyků je jedním ze základních předpokladů možného budoucího uplatnění na trhu práce, mizí rodilí mluvčí, protože podle politiků nemají správný papír s bumážkou.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

soudní proces

Dobrý den. Opět se řeší kauza Čapí hnízdo, jak je možné, že se kauzy vlečou i třeba deset a více let? Kde je chyba? Vždyť to přeci není normální a podle mě to snižuje pak váhu celého procesu i případný trest, v horším případě to pak dopadá na ty, co jsou případně uznáni jako nevinní, kdo jim vrátí ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dominik Rusinko: Deficit v půli roku 152 miliard, výhled je ale nejistý

15:49 Dominik Rusinko: Deficit v půli roku 152 miliard, výhled je ale nejistý

Hospodaření státního rozpočtu skončilo na konci června schodkem ve výši 152,4 miliardy korun.