Irena Bartoňová Pálková: Projekt na usnadnění udělování pracovních karet musí cílit na vyučené Ukrajince. Po vysokoškolácích není v ČR poptávka

09.11.2015 15:33 | Zprávy

Hospodářská komora České republiky (HK ČR) sice vítá pilotní projekt pro usnadnění udělování pracovních karet vybraným pracovníkům z Ukrajiny, který dnes projedná Vláda ČR, jeho zaměření na vysokoškolsky či alespoň středoškolsky vzdělané pracovníky však neodpovídá potřebám českých firem. Jako HK ČR se navíc nedomníváme, že se tento projekt nedotkne avizovaných pěti set pracovním pozic, reálně lze hovořit spíše o desítkách uplatnění pro vysokoškolsky vzdělané Ukrajince v ČR.

Irena Bartoňová Pálková: Projekt na usnadnění udělování pracovních karet musí cílit na vyučené Ukrajince. Po vysokoškolácích není v ČR poptávka
Foto: Archiv
Popisek: Hospodářská komora - logo

HK ČR byla od začátku přítomná jednáním o zavedení projektu pro usnadňování udělování pracovních karet v ČR pro ukrajinské pracovníky. Opakovaně jsme žádali kompetentní resorty (ministerstva průmyslu a obchodu, práce a sociálních věcí, vnitra a zahraničí), aby tento projekt byl primárně zaměřen na nízko a středně kvalifikované pracovníky, nikoliv jen vysokoškolsky vzdělané profese, jak včera avizovala vláda. Z nepříliš jasných důvodů však bylo zaměření na pracovníky s výučním listem z projektu – věřím, že jen dočasně – vyřazeno. Český pracovní trh totiž trpí především velkým nedostatkem dělníků (pracovníků s výučním listem či vyučených s maturitou), a to ve všech oborech a směrech průmyslového odvětví. V současné době firmy na již vyhlédnutého zaměstnance čekají řadu měsíců, anebo musí využívat zprostředkovatelských služeb pracovních agentur nebo účelově zakládaných družstev, které se však mnohdy stávají spíše „obchodníkem s bílým masem“, nežli poskytovatelem pracovní síly nebo tzv. subdodávky.

Vzhledem k tomu, že ekonomika ČR v poslední době významně roste, nedostatek pracovních sil v oblasti dělnických profesí může vygradovat v opravdu velký problém a právě ukrajinští pracovníci by mohli tuto pomyslnou díru na českém pracovním trhu vyplnit. Navíc, ukrajinští pracovníci mají mentálně i kulturně k českému prostředí blízko, a tudíž jejich integrace probíhá zpravidla velmi rychle – během tří měsíců jsou schopni mluvit česky. My tyto pracovníky nechceme jen na brigádu, my je chceme plně integrovat. Zároveň zdůrazňuji i jejich výraznou ochotu pracovat na pozicích, na kterých Češi pracovat odmítají.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

14:41 Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

Druhý pohled Petra Hampla