Ivo Strejček: Patnáct let od historického vystoupení prezidenta Václava Klause v Bruselu (a co dalšího ještě plyne z výsledků evropských voleb)

27.06.2024 11:34 | Glosa

Denní glosa Ivo Strejčka

Ivo Strejček: Patnáct let od historického vystoupení prezidenta Václava Klause v Bruselu (a co dalšího ještě plyne z výsledků evropských voleb)
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivo Strejček

Pravidelným čtenářům webových stránek Institutu Václava Klause jistě není třeba připomínat, že již řadu týdnů doplňujeme rubriku s názvem „30 let polemiky o EU“. Každodenně publikujeme texty především Václava Klause prokazující, že jeho a náš zájem o vše, co se v Evropské unii děje, je zájmem dlouhodobým, pečlivým a analytickým. Zřídili jsme tuto rubriku několik měsíců před volbami do Evropského parlamentu s cílem prezentovat naši názorovou kontinuitu na obsah i formu evropského – dnes již drtivého unifikačního – procesu. Přestože si cestu na naše webové stránky mnozí čtenáři našli, chci ve své dnešní glose ještě jednou připomenout a zvýraznit text publikovaný na webu IVK 20. června 2024 s názvem Projev prezidenta republiky v Evropském parlamentu (2009). Toto vystoupení považuji za „povinnou četbu“ pro každého, kdo se o politiku (nejen zahraniční, nejen evropskou) jen trochu zajímá. I proto jej připomínám.

Na vystoupení prezidenta ČR Václava Klause před plenárním shromážděním Evropského parlamentu v Bruselu nezapomenu. Byl jsem jedním z českých poslanců, kteří si prezidentovo vystoupení mohli vyslechnout. I s touto zkušeností chci připomenout, že tento projev je určitě nejzásadnějším, nejsuverénnějším a nejodvážnějším vystoupením jakéhokoliv českého politika na půdě kterékoliv evropské instituce v našich politických dějinách. Jde o poselství s mimořádně závažným obsahem zcela jistě srovnatelné – ne-li významnější - s legendární řečí britské premiérky Thatcherové v Bruggách (Bruges Speech, 1988).

Přestože od vystoupení Václava Klause před Evropským parlamentem uplynulo již 15 let, jeho nadčasové myšlenky se ukazují být aktuální stále. Několik klíčových připomeňme: 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

14:41 Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

Druhý pohled Petra Hampla