Vyhlídky průmyslu v největší světové ekonomice tak nejsou dvakrát příznivé. Pohled dovnitř indexu sice tak hrozivý není. Zhoršení nálady jde především na vrub poklesu zásob. Nové objednávky poklesly také, ale poměr nových objednávek k zásobám zůstává prakticky nezměněn. To ukazuje na to, že pesimismus amerických průmyslníků bude spíše dočasným záchvěvem než trvalejším negativním obratem. Potvrzuje to i přetrvávající pozitivní hodnocení trhu práce - většina amerického průmyslu zjevně dál hodlá nabírat nové pracovníky.
Proč se tedy nálada v průmyslu zhoršila? Důvodů se pravděpodobně sešlo více.Jde podle nás o kombinaci nervozity před prvním růstem úrokových sazeb a s tím souvisejícím silným dolarem, krizí v americkém těžařském průmyslu a svůj díl viny nese i slabost řady vývozních destinací v Asii a Jižní Americe. Pokud však vezmeme v potaz, že americká ekonomika je dostatečně uzavřená (vývozy netvoří o moc více než 10 % HDP), orientovaná primárně na služby (kterým se daří), měl by i průmysl začít více těžit ze zlepšující se situace na trhu práce a domácí poptávky.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV