Jan Campbell: Vlny

19.11.2015 13:19 | Zprávy

Latinské Fluctuat nec mergitur - znamená “Zmítá se, ale nepotápí se.” Používá se od roku 1358.

Jan Campbell: Vlny
Foto: Archiv
Popisek: Jan Campbell

Motto se nachází ve znaku města Paříže a odkazuje na loď zobrazenou v poli štítu, která byla symbolem významného cechu obchodníků. Členové cechu měli ve středověku hlavní vliv na správu Paříže. V současné době motto symbolizuje též historické zvraty a revoluce. Chci věřit, že “Zmítá se, ale nepotápí se”, bude možné tvrdit i pro naší společnost a euroatlantickou civilizaci. Než ale o tom budu přesvědčen, budou si muset naši lídři plně uvědomit historický zvrat, a patříčně konat. Budou si muset uvědomit řadu dalších a,podstatných věcí, o kterých se jenom náznakově zmínili Jan Keller, Jan Eichler a Miloš Balabán ve svých komentářích ze 16.11.t.r., které jsem si mohl přečíst v SRN. Proč?

Ali ibu Abi Talib, zástupce Propheta Mohammeda označil svého času tři věci, které nelze vzít zpět, když jednou vyletí.. Tou první je šíp, tou druhou nepromyšlené a rychlé slovo, tou třetí je ztracená příležitost. Popisovat a hodnotit záměnu šípu za kulky a bomby, stejně jako hodnotit kvalitu slov národních a evropskych lídrů - politiku, nebudu. Omezím se však na několik ztracených příležitostí. Ty, jak mnozí z nás vědí, se nikdy stejné neopakují.

Jako civilizace jsme ztratili příležitost upevňovat hodnoty křesťanství, když jsme podlehli síle peněz, mamonu a rozdělili moudrost a vědění na víru a vědu. Výsledkem je, že křesťanství a jeho hodnoty jsou díky kapitaltsickému systému od poloviny 19. století nemocné, od poloviny minulého století jsou v mnoha zemích euroatlantické civilizace na JIPce, v některých zemích dokonce již na hřbitově dějin.

Tím, že jsme si v minulosti neuvědomili a naši lídří si i dnes nechtějí uvědomit, že náš společensko – hospodářský systém má principiálně extenzivní charakter a je tudíž neschopný se transformovat do systému intenzivního, se dostala naše společnost do role poměrně úspěšného válečníka. Celých 500 let se nám dařilo. V kolika válkách? Nevím zpaměti. Jenom za posledních 100 let, náš velký spojenec ze zámoří inicioval, nebo se přímo angažoval ve více než 120 krvavých válkách různého typu, rozměru a kvality. A před několika dny dal vědět světu, že svoji roli válečníka chce hrá i nadále. Test atomové bomby B61-12 to potvrzuje. Evropa, po dvou nejhorších světových válkách, podepsala asymetrické spojenectví místo toho, aby sama nastoupila cestu očisty a míru, a začala sama tvořit nový spravedlivější společensko – hospodářský systém. Promarnili jsem tím mnoho příležitosti, které se neopakují. Proto marně hledám v západních mediích odpovídající hloubku žalu se statisíci mrtvými poslednich 20 let, kteří byli zabiti v Afgánistánu, Iráku nebo Lybii. O teroraktu Egyptě, nemluvě.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Vladimíra Ludková byl položen dotaz

Zbraně

Zaujal mě váš komentář ke zbraním. Máte naprostou pravdu, že kdo chce jakoukoliv zbraň použít třeba k zabíjení, že si ji nějak opatří - většinou nezákonně. Ale co mě zajímá je váš pohled na to, aby lidé mohli použít legální zbraň pro svou ochranu nebo ochranu majetku? Protože co vím, tak je většina ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Češi a kolaboranti? Zjistěte si fakta a probuďte se!

17:00 Češi a kolaboranti? Zjistěte si fakta a probuďte se!

Vždy ve všech obdobích a národech, se najdou zrádci. V tomto ohledu není výjimkou ani český národ. A…