Jan Čermák: Volný pád indexu ISM signalizuje, že konjunktura se zadrhává i v Americe

04.01.2019 11:07

Až do včerejšího dne se zdálo, že klacky, které americké ekonomice házejí pod nohy tvůrci hospodářské politiky této země, mnoho škody nenapáchají.

Jan Čermák: Volný pád indexu ISM signalizuje, že konjunktura se zadrhává i v Americe
Foto: pixabay.com
Popisek: Newyorská Wall Street

Snížení daní naordinované Republikány fungovalo jako solidní makroekonomický štít proti nejistotě ve věci celní politiky, měnové restrikci Fedu a v neposlední řadě absurdním rozpočtovým hrátkám znamenajícím nefunkčnost některých úřadů americké federální vlády. Včerejší velmi slabá data ze strany respektovaného indexu podnikatelské nálady v americkém průmyslu (ISM) však tento konejšivý pohled na největší ekonomiku světa dost zásadně nabourala.

Až do včerejšího dne šlo v podstatě ignorovat důležité negativní tržní signály - ať už od akcií, které se vesměs ocitly v medvědím trhu anebo od ploché, resp. invertované výnosové křivky. Fundamentálně vzato se až dosud šlo chlácholit bludy o tom, že jde o falešné tržní signály, které vyplývají z nijak nespecifikovaných “technických faktorů” či “nízké likvidity na konci (či začátku) roku”. V případě ISM přitom nejde ani tak o to, že podnikatelský optimismus v americkém průmyslu propadl v prosinci na dvouletá minima, ale varovně vyhlíží zejména struktura indexu. Konkrétně, strach nám nahání poměr (eventuálně rozdíl) subindexů nových pohledávek a zásob. V prosincovém reportu totiž index nových pohledávek poklesl pod index zásob, což je z pohledu makroekonomického fundamentu jeden z nejspolehlivějších signálů o tom, že americká ekonomika jde a půjde cyklicky dolů. Neboli, jednodušeji řečeno vedení amerických podniků aktuálně cítí, že nové zakázky nepřibývají a naopak zásoby dále zvolna rostou…

Samozřejmě leckdo může namítnout, že index ISM je konec konců jen tzv. měkký ukazatel vyjadřující pouze nálady v ekonomice. Částečně je to pravda a například dnes odpoledne zveřejněné statistiky z amerického trhu práce lze považovat za důležitější čísla a tudíž je zde i určitá naděje, že solidní data v čele s nízkou mírou nezaměstnanosti a solidním růstem mezd trhy přece jenom uklidní. Na druhou stranu index ISM je časová řada táhnoucí se od roku 1948 a její korelace s hospodářským růstem USA je až příliš silná na to, aby šlo na signál, který aktuálně vysílá, snadno zapomenout.

Jan Čermák
finanční analytik

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

Důchodová reforma

Tvrdíte, o důchodové reformě jednáte i s laickou veřejností. Jak? Kde? Jsem si ničeho takového nevšiml. A myslíte, že má smysl schvalovat něco, na čem se aspoň z větší části neshodnete s opozicí? K čemu reforma, kterou jiná vláda zase zruší, což už se stalo? Nebylo třeba chybou, že jste s opozicí ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 353. Jak ulovit štiku dlouhou jako stehno antické bohyně

16:59 Petr Žantovský: Jak jsem potkal knihy – díl 353. Jak ulovit štiku dlouhou jako stehno antické bohyně

Petr Žantovský ve svém pravidelném „Jak jsem potkal knihy“ tentokrát vybral pro májové čtení báseň o…