Jan Novotný: Operace Dunaj

22.08.2017 15:37

21. srpna 1968 vpadly do Československa armády čtyřech zemí Varšavské smlouvy v odhadovaném počtu 1 60 000-2 00 000 vojáků a kolem 4 600 tanků.

Jan Novotný: Operace Dunaj
Foto: František Dostál
Popisek: Okupace Praha 1968

Sovětský ministr obrany Andrej Grečko varoval československého ministra obrany Martina Dzúra, aby se naši vojáci invazi nepokoušeli zastavit. Dzúr poslechl a vydal rozkaz ponechat všechna vojska v kasárnách, v žádném případě nepoužívat zbraně a poskytnout sovětským vojskům všestrannou pomoc. Žádný armádní letoun nesměl do vzduchu, vojáci měli naopak zabezpečit přistávání sovětských letounů na letištích v Brně a Praze.

Během noci každou minutu na pražském letišti přistávaly letouny s vojáky, tanky a obrněnými transportéry. Celkem přistálo asi 220 letadel An-12 a An-24. Také v Brně a na vojenských letištích Hradčany, Hradec Králové, Mladá, Mošnov, Náměšť nad Oslavou, Pardubice, Slatina a Žatec přistávaly An-12, letiště ve Vajnorech u Bratislavy obsadil vrtulníkový výsadek. Během noci začaly do Čech pronikat pozemní divize sovětské, polské, bulharské a maďarské armády. Vojska Německé demokratické republiky, ač byla připravena k zásahu, nakonec hranice našeho území nepřekročila. Vzdušný prostor Sověti zcela ovládli – do akce k tomu nasadili 450 stíhaček, přičemž stovka strojů kroužila neustále ve vzduchu.

Proti okupantům a jejich zbraním začali hned druhý den veřejně protestovat na ulicích a náměstích naši občané. Došlo k zabití mnoha občanů střelbou okupantů, přejetím vozidly, výbuchy munice a požáry. Zoufalí lidí dokázali zapálit tank, mřížemi z kanálů vysvléct z tanku pásy, zapálit muniční vozidla, zabarikádovat tramvajemi ulice. Protesty nepomohly, okupanti ze Sovětského svazu obsadili naše vojenská kasárna a postupně si vybudovali další vlastní a pobyly u nás pak dlouhých 20 let.

Západ byl údajně tehdy velice překvapen, jak elegantní a účinná operace to ze strany SSSR byla. Překvapila je zejména rozhodnost, velikost operace a bezohlednost, se kterou byla provedena. Západní prý rozvědky nic netušily o přípravě akce, které se účastnilo 26 divizí Varšavské smlouvy. Operace Dunaj, jak se okupace nazývala, se stala největší vojenskou akcí v Evropě od 2. sv. války.
Přitom pokusů o obsazení Československa bylo v roce 1968 několik:

-       květen – měla překročit u Českého Těšína naše území „Železná divize“ gen. Jaškina, na poslední chvíli byl útok zastaven
-       duben – srpen - cvičení Šumava - celkový počet cvičících vojáků Varšavské smlouvy se odhadoval na 30 - 40 000, sovětští vojáci odmítali z neznámých důvodů z cvičení odejít, nakonec odešli na nátlak velení         ČSLA až počátkem srpna.
-       červenec - pod rouškou řady součinnostních cvičení se soustředily v NDR, Polsku, v Maďarsku a na Ukrajině všechny jednotky armád pěti států Varšavské, které se měly zúčastnit invaze do ČSSR. 29. 7.                 zaujaly své nástupní prostory v příhraničních oblastech s ČSSR a očekávaly rozkaz k překročení hranic.

Záminkou okupace byl podle všeho rusky psaný zvací dopis, který předali Alois Indra, Drahomír Kolder, Oldřich Švestka, Antonín Kapek a Vasil Biľak a 3. srpna v Bratislavě Leonidu Brežněvovi. Originál dopisu nebyl v té době ani otevřen (byl objeven zapečetěný v archivu v Rusku až v roce 1992), Brežněv jim nechal napsat jinou verzi, kde byl citován požadavek na pomoc všech bratrských armád Varšavské smlouvy a nechal jej jimi všemi podepsat.

Lze tedy uvažovat i o tom, že pokud byly prováděny ze strany SSSR pokusy o obsazení našeho území již od května 1968 (aniž by si toho západní kontrarozvědky všimly???), je to každopádně podivné a historici by se měli snažit hledat v dalších archívech a zdrojích informací a odpovědět na otázku, proč Západ včas nereagoval na bezprostřední útok z Východu a neaktivoval k obraně demokracie v té době poměrně silné vojenské síly v západním Německu na pomoc naší zemi.  

Vyšlo na Vasevec.cz, publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladislav Jakl: Evropská unie - léčba otevřených ran solí

15:49 Ladislav Jakl: Evropská unie - léčba otevřených ran solí

Denní glosa Ladislava Jakla