Jan Opravil: Nadávám. Vážně chceme symbolicky torpédovat jedinou demokracii na Blízkém východě?

25.11.2015 14:07 | Zprávy

Konečně si můžu, já Evropan, srdečně zanadávat na Evropskou komisi, celou unii, všelijaké tyhlety bruselské a štrasburské výbory, grémia, instituce, úředníky, poslance nebo činovníky. Tentokrát totiž vyplodili opravdu velikou ošklivost.

Jan Opravil: Nadávám. Vážně chceme symbolicky torpédovat jedinou demokracii na Blízkém východě?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Izraele

Řeč je přirozeně o rozhodnutí Evropské komise k identifikaci zboží pocházejícího ze židovských osad na Západním břehu Jordánu a leckde jinde. Prý na obalech nesmí být nápisy „Made in Israel“. Vím, označování Izraele za sídlo zla patří k běžným součástem názorového obzoru mnoha lidí na Západě i Východě, o tom našem Středu ani nemluvě. Pitomější způsob a nevhodnější čas, jak a kdy dát našemu důležitému spojenci v brizantním teritoriu najevo pohrdání, téměř nemohl být vymyšlen. Skutečně nyní a právě touto cestou chceme symbolicky torpédovat jedinou demokracii, na kterou jsme ještě v oblasti Blízkého východu mohli spoléhat? Copak se takto zachází s přáteli?

Pobouřenou reakci skupiny českých poslanců nelze nepodpořit. Pravda, problematika palestinsko-židovská se jeví složitá až hrůza, má dlouhou a neuvěřitelně komplikovanou historii a je – řekněme –  „multidimenzionální“. Politika izraelského státu se přirozeně nemusí každému líbit, lze s ní i ostře nesouhlasit. Ale k dobrému bontónu odjakživa patří, pokud se jedná o kamarády, říkat své výhrady přímo a osobně, kritizovat spíš mezi čtyřma očima, třeba si navzájem dokonce vynadat. Emoce sem patří a kde jinde než v soukromém okruhu mohou být projeveny bez toho, aby je pak zúčastnění příliš rozmazávali na veřejnosti. Avšak nalepit na kamarádovo auto, dveře jeho domu, anebo pracovní stůl v kanclu, etiketu s nápisem „Tento pán je darebák, který se mi nelíbí“, prostě není slušné. A nikdy nebude.

Není důležité, o koho se přesně jedná. Protestoval bych, i kdybychom takto podrazili republiku samých blonďatých modrookých dejvidbekhemovských metrosexuálů.

A copak již není „evropskou hodnotou“ soužití lidí různých kultur na jednom místě? Kromě etických ohledů je třeba zvážit, že zde vytváříme rovněž politický a bezpečnostní lapsus první kategorie. Vždyť kdo by nás mohl naučit víc o způsobech, jimiž se lze bránit před vražednou činností fanatiků, než právě odborníci z nejohroženějšího státu světa? Což teď nějakou dobu asi nepůjde, možná to tak dokonce někdo chtěl.

Evropští činitelé, ruku v ruce s médii, po nejnovějších útocích v Paříži vyrukovali s pestrou paletou hloupostí, jako by soutěžili o titul ptáka Dronte Starého kontinentu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Proč jste nepodpořil zákon, který měl zajistit lepší dostupnost léků a lékáren?

Přijde mi, že se tu opět staví byznys nad zájmy lidí, a v tomto případě i nad zdraví. Nebo co podle vás bylo na zákoně špatného? A proč se u nás pořád nahrává jen těm velkým hráčům? Podívejte se, co to způsobilo třeba v obchodech, ale další příklad jsou třeba operátoři. Proč tu pořád není další, kte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Lanz: Podivná moudra prezidenta Pavla

11:34 Zdeněk Lanz: Podivná moudra prezidenta Pavla

Když už se přinutím vyslechnout si projev nebo si přečíst článek z myšlenkových pochodů prezidenta P…