Jde o zcela pochopitelný krok odpovídající na jednání faktického spojence Islámského státu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan na to v rozhovoru pro stanici CNN reagoval, že Ankara bude použití těchto komplexů proti tureckým stíhačkám nad Sýrií pokládat za agresi.
Erdogan prohlásil, že zničení turecké stíhačky se bude hodnotit jako agrese proti svrchovanosti země, a že stát má právo ji bránit. Je snad Turecko již novým osmanským vládcem v regionu, že překreslilo hranice a Sýrii považuje za součást turecké svrchovanosti? Ruské SU-24 i podle tureckého vyjádření letělo tureckým vzdušným prostorem asi 17 sekund. Pan Erdogan by se měl přijmout možnost, že každý let jeho letadla nad Sýrií, který bude trvat podobně několik sekund, bude ukončen.
Vyjádření Erdogana pro CNN jsou skutečně poznamenána snad tureckou nadřazeností, případně duševní indispozicí, která se nemusí vyhnout ani politikovi. Stále sveřepější postoje tureckého prezidenta mají ale své kořeny. Léta je přehlížena postupná islamizace tohoto členského státu NATO, která se nyní projevuje i ve spojenectví s teroristy v Sýrii. Léta je přehlíženo oklešťování demokracie. Léta je přehlížen národnostní útlak kurdského obyvatelstva. Mlčelo NATO, mlčela Evropská unie. Takže se už ani moc nemůžeme divit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy
Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…