Do historie ale Brandtova návštěva vstoupila gestem u Památníku hrdinů židovského ghetta. Německý kancléř později manželce řekl říkal: Bylo přece třebaq něco udělat. Byl si vědom, že nestačí prosté sklonění hlavy. Fotografie Willy Brandta se stala symbolem pokání za německé zločiny a také Ostpolitik kancléře. V Polsku ale událost byla potlačena. Jedni se báli projevů sympatií k Brandtovi a podle jiných klečel před nesprávným pomníkem. Ani v Německu nepřijali gesto jednoznačně. Kritici začlali připomínat minulost kancléře, který proti nacismu bojoval v norské uniformě. S odstupem času je dnes opět gesto Willy Brandta připomínáno s komentáři, že 7. prosince 1970 začala nová éra Evropy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Záhada daru
Zabývá se někdo otázkou, proč, když někdo chce darovat peníze státu, tak jde zrovna za ministrem spravedlnosti a ne třeba za ministrem financí nebo premiérem? A jak je možné, že se dary neprověřují a neschvaluje je minimálně celá vláda? Mně to celé zavání korupcí. Jak to vidíte vy? A ještě k tomu pů...
Další články z rubriky

15:49 Zbyněk Fiala: Celní tsunami je tady
Největším ekonomickým nákladem je prudký nárůst nejistoty, co bude dál s exportním průmyslem. Pomůže…
- 11:24 Jiří Weigl: Czech Republic nikoliv First
- 17:50 Lukáš Kovanda: Trumpova cla, včetně nyní nového 30procentního, připraví Česko letos o 76 miliard
- 10:07 Alena Maršálková: Připravené násilné převzetí českobudějovického Autis Centra nevyšlo
- 21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?
- 12:16 Jiří Paroubek: Sterzikův komický zákrok vůči Přísaze