Josef Ježek: Dušičky

02.11.2015 11:57 | Zprávy

Slyším-li slovo dušičky, vybaví se mi známý obrázek pana Lady. Na vrbě nad jezerem sedí vodník pokuřující dýmku a pod ním ve vodě jsou uloženy v kořenech stromu hrnečky s pokličkami, které obsahují právě ony dušičky – duše nebohých lidí, které ten pokuřující strejdula stáhl pod hladinu. Kdo by to do něho řekl, že? Ostatně už Jan Werich ve svém Čochtanovi z Divotvorného hrnce říká: Měl na opasku napsáno Vždy připraven, Tak jsem ho trošku potáhl za nohu a von připravenej nebyl!

Josef Ježek: Dušičky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hřbitov - ilustrační foto

Slyším - li tenhle výraz někde na konci října, uvědomím si, že se blíží „dušičky“, správně svátek Památka zemřelých, který slavíme každoročně druhého dne měsíce listopadu. Tehdy navštěvujeme hroby svých předků a blízkých, abychom položením květů a zapálením svíce uctili jejich památku. Pro některé z nás je to za celý rok bohužel jediný kontakt s předky. I tak to někdy chodí. V anglosaském světě zatím slaví svátek Halloween, kdy různě zmalované děti chodí v předvečer svátku Všech svatých koledovat po domech a říkají Koledu – nebo vám něco provedu. Právě zkrácením anglického Předvečer Všech svatých onen název svátku vznikl. U nás jsme jej poněkud násilně transplantovali za pomoci vydlabaných dýní s rozsvícenými svíčkami u domů. Jeho vlastní náplň nám poněkud uniká. Tak už to v té postmoderní společnosti chodí.

České Dušičky jsou však tradičně pevně spjaty s kultem zemřelých, se vzpomínkami na naše drahé, kteří nás „předešli na věčnost“.  Je tedy celkem logické, že v tomto čase vzpomínání na zesnulé se koná i jedna panychida, která má velmi úzkou souvislost s našimi nedávnými dějinami. Se slavnou kapitolou odboje našeho národa proti německým okupantům. Atentát na zastupujícího říšského protektora, obergruppenfűhrera SS a generála policie, šéfa RSHA, jednoho z triumvirátu nejmocnějších mužů Říše (Hitler – Himmler – Heydrich) Reinharda Heydricha, byl ojedinělým činem v rámci protifašistického odboje v celé Evropě. Proto také trest za tento čin byl mimořádně krutý. Nejen Lidice a Ležáky, ale tisíce internovaných, umučených a popravených českých vlastenců. K těm patří také ti, kteří přímo pomáhali skupině atentátníků, která nakonec zradou našla smrt v kryptě pravoslavného kostela v Resslově ulici. 294 zatčených, osob různého věku od skoro dětí až po starce, všech možných profesí, od dělníků po intelektuály, bylo posláno do koncentračního tábora Mauthausen, aby zde 24.10.1942 a v dalších dnech nalezlo svou smrt. Byli brutálně zastřeleni ranou do hlavy při fiktivní lékařské prohlídce.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Důvěra

Myslíte, že lze věřit státu, když vidíme, jak jsou třeba politici úplatní nebo třeba se tu už měsíc řeší bitcoinová kauza? A k důvěře v soudy. Nemyslíte, že ji dost snižuje to, jak dlouho se kauzy vlečou? Třeba kauza Čapí hnízdo nebo třeba i Dozimetr. Kde je podle vás chyba? A divíte se, že pak důvě...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: O daních Astrid Lindgrenové

16:14 Petr Hampl: O daních Astrid Lindgrenové

Denní glosy Petra Hampla.