Josef Ježek: Imigrant jako zbraň

09.11.2015 14:17 | Zprávy

Při své návštěvě Pardubického kraje minulý týden řekl prezident, mimo mnoho jiných slov, i tato slova: „Protože zastávám názor, že migrace je řízená invaze, která má rozvrátit evropské sociální, kulturní, ekonomické a politické struktury, že je dobře organizovaná a není spontánní, a že přijde čas, kdy naše armáda bude muset zasáhnout na obranu našich vlastních hranic…“.

Josef Ježek: Imigrant jako zbraň
Foto: archiv T. Jirsa
Popisek: Imigranti v Makedonii

Bylo to myslím při návštěvě firmy, vyrábějící radiolokační systémy. Na první pohled se zdají být slova pana prezidenta silně přitažená za vlasy. Však to také tak bylo jistými kruhy komentováno. Při bližším pohledu však zase tak bizarní nejsou.

Už v roce 2011 uveřejnila přední americká odbornice pro studium migrací prof. Kelly M. Greenhillová studii Zbraň masové migrace, kde použila termín „strategicky řízená migrace“, když jí definovala jako „přeshraniční pohyb populace, který je cíleně vytvořen nebo manipulován za účelem oslabit, přesvědčit nebo zastrašit koncový stát“. Ve své mírnější podobě má spíše formu výhrůžky, ve své extenzívní formě může mít až charakter občanské války. Paní profesorka na podporu svého tvrzení uvádí, že v poválečné historii našla nejméně 56 případů řízených migrací. Je znám příklad z Ugandy roku 1972, kdy tehdejší vládce Idi Amin vyhnal ze země početnou komunitu indických obchodníků, což bylo vykládáno jako příklad černého rasismu. (Tehdy ještě neexistovala politická korektnost!) Z tohoto množství ovšem 50 tisíc Indů bylo držiteli britského pasu a Amin vyhrožoval Britům, že je zahltí  těmito lidmi, pokud nezmění své vojenské záměry. Podobnou vlnou vyhrožoval USA i Fidel Castro a také východoněmecký vůdce Honecker. Ten pro změnu svým krajanům na západ od berlínské zdi. V roce 1979 při rozhovorech amerického prezidenta Cartera s čínským premierem Teng Siao-pchingen  tlačil Američan na dodržování lidských práv a volný pohyb osob v Číně. Teng na to kontroval dotazem, kolik si přeje Amerika čínských emigrantů. Milion, 10 milionů nebo snad 100 milionů? Debata na toto téma rychle skončila.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

koalice

Jít do voleb s komunisty jste odmítl. Co ale jít s nimi případně do vlády? A šli byste do vlády s SPD a ANO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Filip Šebesta: Odevzdat se do rukou spolkového kancléře

16:14 Filip Šebesta: Odevzdat se do rukou spolkového kancléře

Český premiér se v Berlíně honosil svým negativním postojem k partnerům ve Visegrádské skupině a pot…