Po uzavření Schengenských dohod a následném zrušení vnitřních hranic jsme se smířili s tím, že se kompetence související s ochranou přesouvají na vnější hranice a zodpovědnost nesou státy, jejichž hranice vnější hranici tvoří. Ty mají zajistit všem občanům v Schengenu, tedy i nám, dostatečnou úroveň bezpečí uvnitř společného prostoru a zabránit ilegální migraci, ale i hranice přesahující organizované kriminalitě. Vlna ilegální migrace však na jaře letošního roku dosáhla takových rozměrů, že přímořské státy na ochranu svých hranic prakticky rezignovaly. Což lídři Evropské unie řešili a údajně ještě řeší vydáváním všelijakých předpisů a jednáním s domovskými státy do Evropy se hrnoucích imigrantů.
Jak taková jednání vypadají, nám před pár dny ukázali lídři Evropské unie na summitu k uprchlické krizi v maltské metropoli La Valletta. Zde dali vzniknout svěřeneckému fondu Africe, ze kterého by podle expertů mohlo být financováno řešení příčin migrační krize přímo v zemích, odkud migranti přicházejí (ovšem kolik z těchto peněz v afrických státech prolezlých korupcí skončí v kapsách politiků a úředníků už žádný expert neuvádí). Na summitu byl projednáván i evropský návrh pro bezodkladný návrat ilegálních migrantů z Afriky do jejich domovských zemí. Mechanismus se přitom měl vztahovat především na africké migranty bez dokladů, které ztratili, nebo spíše zničili. Brusel doufal, že africké vlády přesvědčí, aby mechanismus přijaly, pročež jim nabídl 1,8 miliardy eur, tedy v přepočtu zhruba 50 miliard korun z fondu pomoci, a k tomu víza pro jejich diplomaty, studenty a podnikatele. Nutno ještě podotknout, že se zde vůbec nerokovalo o tom, jak by Evropská unie mohla podporovat africké země v jejich boji s teroristickými organizacemi či skupinami, vyhánějícími domorodé obyvatelstvo z jeho sídel. Terorismus se u nás spojuje s Blízkým východem, ale zapomíná se na boj s terorismem v Africe a moc se nehovoří o francouzských vojenských akcích probíhajících ve Středoafrické republice a v Mali.
Ovšem africké země návrh evropských lídrů smetly ze stolu. Neboť o omezení exodu svých obyvatel nemají až tak velký zájem. Pro ně jsou zajímavé příjmy emigrantů, kteří se v Evropě přece jen uchytili, třeba i díky šedé ekonomice (není oficiálně povolena, často ani jasně vymezena zákonem, jejím příznakem je porušování běžných etických a morálních norem společnosti), aby pak z Evropy svým rodinám do domovského státu posílali větší část výdělku. Tedy popravdě řečeno, africké země si ze summitu v La Vallettě odnesly 50 miliard korun na rozvojové a ekologické projekty, aniž by pro zastavení neutuchajícího proudu afrických migrantů hnuly prstem. Na summitu se zavázaly pouze k tomu, že do Evropy budou posílat úředníky, kteří pomohou EU s identifikací imigrantů. Zde ale najdeme i ukázkový příklad toho, jak hluboce se představitelé Evropské unie mýlí, když předpokládají, že ekonomika EU své tempo růstu zrychlí tím, že se imigranti proudící do evropských států v nich zapojí do pracovního procesu a své mzdy pak utratí za zdejší zboží nebo služby. Spotřebitelská poptávka sice představuje jeden z hlavních motorů ekonomického růstu, avšak v případě imigrantů, posílajících mzdy chudým příbuzným a mnohdy i pašerákům lidí, u kterých se před cestou do Evropy značně zadlužili, rozhodně stoupat nebude. A nejen to: výdaje ze státních rozpočtů, určené na sociální dávky, díky neutuchajícímu přílivu imigrantů neustále porostou.
Za špatný vtip lze pak označit závěrečnou deklaraci summitu v maltské Vallettě, která zdůrazňuje, že prvořadou prioritou „musí být ochrana lidských životů“. Jenže to jsou jen prázdná slova, když na moři každý den dál budou umírat afričtí migranti, přičemž je po summitu zřejmé, že díky zhoršujícím se klimatickým podmínkám do jara příštího roku jich nebudou stovky, ale pravděpodobně další tisíce. Ovšem nejde jen o migranty z Afriky. Například na řecký ostrov Lesbos i dnes, kdy čtete tyto řádky, s určitostí dorazily další (minimálně) stovky lidí, následně umísťovaných do tábora Moria, kde vládne zákon džungle. K tomu pak vůkol jen přetékající latríny, haldy odpadků a totální vyčerpání jak hladových imigrantů, tak lidí, kteří se jim pokoušejí zajistit alespoň základní pomoc. Na Lesbosu v těchto dnech, zatímco si europapaláši a jejich podržtašky na Maltě užívali přehršel jídla a pití, chybí všechno: od potravin přes přikrývky a stany, až po úředníky a policisty, kteří mají uprchlickou krizi zvládat. A tak policie začíná na půtky a sváry agresivních imigrantů v táboře pomalu rezignovat, čas od času jen zasáhne slzným plynem. A jak student Jan Schulz-Weiling, který tu pracuje jako dobrovolník, řekl reportérům Süddeutsche Zeitung: „Neuplyne den, aby na břehy ostrova moře nevyplavilo mrtvoly utopených běženců.“ Ve skutečnosti to ovšem došlo tak daleko, že se ostrov potýká s problémem co si počít s nebožtíky, když márnice jsou přeplněné a místa pro další hroby tu nejsou. Podle místního koronera Thodorose Nousase, jehož rukama procházejí utopenci, je zdejší situace už i nad jeho síly: „Posílají nám malé děti, miminka, těhotné ženy. Je nemožné se nezhroutit,“ konstatoval v rozhovoru pro řecké periodikum Ethnos.
Bývalý australský premiér Tony Abbot lídry Evropské unie na samém počátku dnešní imigrantské krize důrazně varoval před jejich přístupem a doporučoval Evropské komisi zpřísnění opatření na moři: „Jediným způsobem, jak zastavit umírání, je zastavit ty lodě. Proto je tak naléhavě nutné, aby evropské země přijaly velmi přísnou politiku, která ukončí obchodování s lidmi napříč Středomořím.“ A Tony Abbot dobře věděl o čem mluví, neboť Austrálie má s přílivy migrantů bohaté zkušenosti. Migranti z Afghánistánu, Iráku a Íránu, namísto cesty z Turecka do Řecka či z Libye do Itálie, se totiž často vydávají do Austrálie, kam se snaží doplout z indonéských vod. Za lepším životem se obyčejně plaví na rozpadajících se bárkách a v přeplněných člunech pašeráků. Není tedy divu, že se řada těchto plavidel potopila a mnoho migrantů při tom přišlo o život. Ovšem australská vláda ve snaze odradit migranty od nebezpečné cesty po moři zavedla po té, co se utopily první stovky cizinců, radikální opatření. "Naše země už má dost pašeráků, zneužívajících lidí toužících po azylu, kteří se často na moři utopí," prohlásil před časem tehdejší australský premiér Kevin Rudd s tím, že nové opatření také dovolí Austrálii pomáhat více lidem, kteří jsou ve skutečné tísni.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV