Karel Wágner: Opravdu Rusové pronásledují muslimy?

03.11.2015 13:57 | Zprávy

Po celé Evropě dnes zuří, napříč celým spektrem sdělovacích prostředků, informační válka. Při­čemž útoky na tomto bitevním poli přicházejí z nejrůznějších stran.

Karel Wágner: Opravdu Rusové pronásledují muslimy?
Foto: Archiv
Popisek: Modlící se muslimové v mešitě

Na­štěstí má veřejnost zpravidla možnost posoudit pravdivost takovýchto sdělení díky informacím, které přiná­šejí nezávislé zdroje. Přesto je pro nás stále obtížnější se v současném dění, aniž bychom stranili některé z „válčících“ stran, vůbec vyznat. Pokud se tedy mám vyhnout černo-bílému vidění, musím se předem omluvit za to, že tento článek bude trochu delší. Ale těm, kdo se o danou problematiku zajímají, to snad nebude až tak vadit .

Začněme třeba tím, jak odborníci z poradenského a analytického střediska IHS Jane's Terrorism & Insurgency Centre, které poskytuje globální zprávy o terorismu, analýzy a aktuální informace o vý­znamných událostech při vývoji v povstaleckých konfliktech, v těchto dnech oznámili, že množství útoků spáchaných ozbrojenci z hnutí Islámský stát (IS) se za poslední tři měsíce zvýšilo o 40 pro­cent. Evidentně tak zvýšení aktivit IS nikterak nesouvisí se zahájením ruských náletů na teroristy v Sýrii. Nao­pak ruské nálety na pozice islamistů v Sýrii se zdají spíše souviset s další informací z této studie, podle které došlo ke zvýšení aktivit Islámského státu v oblastech severního Kavkazu. A jak říkají komentátoři, Islámský stát je tikající bombou, která jen čeká na to, až bude moci na Kavkaze vybuchnout.

Je tedy pochopitelné, že Rusové mají eminentní zájem na likvidaci IS, jehož sídelním městem je syrská Rakka. A samozřejmě stojí také o likvidaci IS v Iráku, kde sice působí koalice ve­dená Spo­jenými státy, což ovšem nebránilo tomu, aby irácká armáda získala v červnu 2014 pro boj s Islám­ským státem ruské bitevníky Su-25 a stíhací bombardéry Su-30. Mimochodem, Rusové mezi své nepřátele zařadili též Muslimské bratrstvo (je jedním z největších is­lámských hnutí se znaky islámského fundamentalismu a Rusko, stejně jako Izrael, jej řadí mezi te­roristické organizace, přičemž v arabském světě již Muslimské bratrstvo za teroristickou organi­zaci prohlá­sily i Spojené arabské emiráty, konfederace sedmi ropných arabských království). Také v Egyptě bylo novou vládou Muslimské bratrstvo zakázáno a označeno za teroristickou organizaci, kterou je třeba eliminovat. To se ovšem nelíbilo americkému prezidentovi Baracku Obamovi, který následně zastavil vojenskou pomoc Egyptu. Nelze se pak divit tomu, že ruská a egyptská vláda na jaře letošního roku po­depsaly protokol o vojenské spolupráci obou zemí.

I když se o tom u nás moc nepíše, Rusové mají neblahou zkušenost s islamisty na území Ruské federace v podobě Kavkazského emirátu (KE). Nejvyšší soud Ruské federace označil Kavkazský emirát (podle analytiků blízký al-Káidě) za teroristickou organizaci 8. února 2010. V květnu 2011 americké ministerstvo zahraničních věcí prohlásilo Kavkazský emirát rovněž za tero­ristickou organizaci, následně pak v červnu 2011 za teroristickou organizaci KE označilo i OSN. Kavkazský emirát jako islamistické hnutí a jako pokus o ustavení nového islámského státního útvaru (podobně jako je tomu u chalífátu dnešního Islámského státu) vznikl na konci října roku 2007, kdy jej vyhlásil vůdce čečenských separatistů Doku Umarov, čímž tak hodlal ukončit existenci tehdejší Čečenské republiky Ičkerie (ČRI). Jeho hlavním cílem bylo ozbrojeným povstáním vyhnat z Kavkazu všechny „nevěřící“ a ustavit šaríu na území sahajícím od Kaspického moře až k Černému moři, přičemž také vyhlásil džihád proti Spojeným státům, Velké Británii a Izraeli. Oficiální ideologií KE se stal saláfismus, tedy islám­ský sunnitský fundamentalismus nazývaný „salafíja“, někdy též označovaný za wahhábismus. Ší­ření této sunnitské verze islámu podporuje a financuje Saudská Arábie, kde představuje státní ná­boženství.

V rámci muslimské věrouky si wahhábité utvořili vlastní novátorské učení, které současní muslimští učenci v řadě zemí, kde vyznávají lidé islám, definují jako heretické a sektářské. Abychom po­chopili rozdíl mezi myšlením obyčejného muslima a myšlením wahhábitů, uveďme si jeden malý příklad. Pro tradiční islámské myšlení představuje úcta k zesnulým povinnost, proto také musli­mové pečují o hroby svých příbuzných a blízkých, ohrazují hřbitovy, budují mauzolea svých pro­roků a svatých mužů. Naproti tomu wahhábité se snaží smést s povrchu zemského kromě kultur­ních památek i mauzolea muslimských proroků a svatých mužů, dokonce ničí i hroby prostých muslimů, jak vidíme v nejrůznějších televizních zprávách, informujících nás o zvěrstvech a barbar­ském řádění muslim­ských radikálů, nazývajících se Islámský stát.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavel Foltán: Obětní beránek Souček a jiné ČT pohádky?

13:27 Pavel Foltán: Obětní beránek Souček a jiné ČT pohádky?

Vox populi má jako vždy s předstihem jasno, a i těch pověstí (viz titulek) už má dost. „Hrátky s čer…