Lea Vojteková: Jak xenofobní Češi trápí nebohé uprchlíky

14.11.2015 14:35 | Zprávy

asto slyšíme z různých stran, jak lidé kdysi utíkali před komunismem, proto je prý situace s dnešním přílivem uprchlíků stejná a musíme je přijmout. Toto srovnání ale stojí na absolutní povrchnosti a neznalosti hlubších souvislostí.

Lea Vojteková: Jak xenofobní Češi trápí nebohé uprchlíky
Foto: MV ČR
Popisek: Utečenecký tábor - bývalá věznice - v Drahonicích v Ústeckém kraji.

Na Českou republiku proudí řada stížností, že tady ty ,,nebohé” uprchlíky zadržujeme. Tak se tedy podívejme do historie, jak to vypadalo kdysi. Uprchlíci, kterým se po roce 1948 podařilo přejít československou hranici, našli útočiště v uprchlických táborech nacházejících se převážně v Rakousku, Německu a Itálii.  Administrativa spojená s přesídlením uprchlíků byla časově náročná, proto se uprchlické tábory staly na několik měsíců, někdy i let, nedobrovolným „domovem“ emigrantů.

Život v táborech nebyl jednoduchý. Brzy se jejich kapacita naplnila a příliv dalších utečenců znamenal přebývání v tísnivých prostorech. Lidé mnohdy spali pouze na zemi. Například v táboře v Hannoveru-Buchholzi obývaly pokoj 4×5 metrů minimálně 4 osoby. Záchody společné na patře, sprcha pouze o sobotách a nedělích za 50 feniků až jednu marku, společná umyvadla. Dalším problémem se stal nedostatek jídla a ošacení. Lidé jedli nejčastěji chleba – i tvrdý. Uprchlíci vděčně přijímali balíky s materiální pomocí z veřejných sbírek, které se do táborů dopravovaly.

A tady máme hned první rozpor. Co vidíme dnes ze strany uprchlíků? Odhozené jídlo, oblečení, stany.  Podívejte se na video, které ukazuje,  jaká je situace uprchlíků v ČR:https://www.facebook.com/video.php?v=962566290483836  No fuj, hrůza děs! Žádné značkové oblečení, dokonce boty ,,made in China”. Nebyli byste taky zděšeni? Jak říkají samotní uprchlíci, oni přešli 10 zemí (první bezpečná jim nestačila) a teď musí zažívat tohle??? Žádná válka, bezpečí, klid, jídlo, tekoucí voda… ale to víte, boty ,,made in China”, to je pod úroveň. Dokonce ani snídani do postele jim ti xenofobní Češi nechtějí nosit. Taková drzost!

No a už je tady další rozpor. Uprchlíci z Československa nešli přes několik bezpečných zemí, ale dali zavděk jakékoliv zemi, která je v uprchlickém táboře přijala. Většina Čechoslováků skončila v rakouském nebo německém uprchlickém táboře, kde požádali o azyl a přihlásili se k emigraci do některé země. Vyřízení žádosti trvalo velice dlouho. Uprchlíci v tom čase mohli pobývat pouze v táboře a pracovat na jeho území. Takže to, co dělá Česká republika (že uprchlíky nepouští, kam se jim zachce), je zcela rozumné a dělal to tak kdysi celý civilizovaný svět.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

14:41 Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

Druhý pohled Petra Hampla