Lydie Romanská: Do mentality a tvůrčích podmínek Íránců se nesnadno proniká

26.11.2015 21:15 | Zprávy

Rozhovor s íránským spisovatelem Mahmúdem Doulatabádím, který zveřejnily sobotní Lidové noviny, mě přenesl o dva týdny zpět na Festival spisovatelů Praha. Během svého čtení se spisovatel rozhovořil o svém románu Plukovník, který napsal před třiceti lety v době, na jejímž počátku byl svržen šáh (1979) a nastolena vláda šíitského duchovního Chomejního.

Lydie Romanská: Do mentality a tvůrčích podmínek Íránců se nesnadno proniká
Foto: Archiv LR
Popisek: Lydie Romanská

Do mentality a tvůrčích podmínek Íránců se nesnadno proniká. Doulatabádí byl zatčen a čtyři roky vězněn předrevolučním režimem, je rovněž v nemilosti u současné vlády, která drží jeho román Plukovník stále na indexu a nedovoluje jeho vydání v perštině. Autor jezdí po světě a ze svého románu předčítá, to mu jeho vláda dovolí. 

Festival spisovatelů je významný fenomén na české literární scéně. Pětadvacet let představuje u nás významné spisovatele, mj. nositele Nobelovy ceny za literaturu. Ne nadarmo zavládlo v sále rozčarování, když mladý a už relativně úspěšný autor Marek Šindelka tvrdil, že zde poslední desítky let nebylo z kontaktů se světovou literaturou nic, co by stálo za povšimnutí.

Festival letošního jubilejního ročníku se pořadatelům, týmu Michaela Marche, vydařil. Jednak se situací v Evropě a vlastně na celé planetě plně rezonovala festivalová témata Strach a Válka, jednak byli pozváni spisovatelé právě ze zemí, jejichž vlády se nemají vzájemně zrovna v lásce. Rozumněji než pan Šindelka vystoupil za českou literaturu Miloslav Topinka, který četl ze své knihy Trhlina, a navíc měl co říci v diskusi s Michaelem Marchem o fenoménu Strach z osobní zkušenosti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tvrdíte, že Rusko bude mít Krym

Je to podle vás dobře? A měla by se Ukrajina vzdát i další území a přistoupit na podmínky, které ji pro ukončení války diktuje Rusko? A ještě k té vaší poznámce, že EU nebude mít nic. Co by podle vás měla získat? A je podle vás morální se snažit něco vytěžit na pomoci druhým - tedy na tom, že EU Ukr...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Studené jaro nabité událostmi

15:44 Jiří Weigl: Studené jaro nabité událostmi

Po několika málo dnech letního počasí kolem prvního máje zavanul do Evropy chlad. Ledoví muži prokáz…