Do mentality a tvůrčích podmínek Íránců se nesnadno proniká. Doulatabádí byl zatčen a čtyři roky vězněn předrevolučním režimem, je rovněž v nemilosti u současné vlády, která drží jeho román Plukovník stále na indexu a nedovoluje jeho vydání v perštině. Autor jezdí po světě a ze svého románu předčítá, to mu jeho vláda dovolí.
Festival spisovatelů je významný fenomén na české literární scéně. Pětadvacet let představuje u nás významné spisovatele, mj. nositele Nobelovy ceny za literaturu. Ne nadarmo zavládlo v sále rozčarování, když mladý a už relativně úspěšný autor Marek Šindelka tvrdil, že zde poslední desítky let nebylo z kontaktů se světovou literaturou nic, co by stálo za povšimnutí.
Festival letošního jubilejního ročníku se pořadatelům, týmu Michaela Marche, vydařil. Jednak se situací v Evropě a vlastně na celé planetě plně rezonovala festivalová témata Strach a Válka, jednak byli pozváni spisovatelé právě ze zemí, jejichž vlády se nemají vzájemně zrovna v lásce. Rozumněji než pan Šindelka vystoupil za českou literaturu Miloslav Topinka, který četl ze své knihy Trhlina, a navíc měl co říci v diskusi s Michaelem Marchem o fenoménu Strach z osobní zkušenosti.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV