Neslavné odcházení pana K.
Odcházel jako člověk, který razil tvrdý individualismus a nenáviděl vše, co jen vzdáleně zavánělo socialismem. Razil asociální politiku a tvrdě vystupoval proti sociálnímu státu.
Vytvořil v naší společnosti mýtus, že Evropská unie je údajně socialistická – a proto se musí rozpadnout. Nekritický obhájce již dávno překonané teorie volného trhu, která v praxi jednoduše nefunguje, kritizoval Unii za něco, čím není. Unii nehrozí rozpad kvůli „přebujelé sociální politice“, ale kvůli demontáži sociálního státu. To ovšem Klaus nikdy nepřizná.
O to směšněji ovšem působí, když tato ryzí opora systému představuje pro část veřejnosti „alternativu“ a „naději“. Jenom proto, že v souladu se svým individualismem vystupuje proti uprchlíkům a kritizuje Unii za její migrační politiku.
Pod čí značkou?
Otázkou je, který z politických subjektů, které hnutí, jež se naparují jako „alternativy“, mohou Klausovi posloužit jako odrazový můstek. Nelze příliš spoléhat na to, že by se tak mohlo stát pod logem ODS, od níž se již sám distancoval.
Všimněme si zejména Národní demokracie a Svobodných, kteří jsou v mnoha ohledech ještě programově více asociální než Václav Klaus.
Začněme Národní demokracií.
Dalo by se předpokládat, že Národní demokracie bude pro Klause platformou, o níž by se mohl opřít. Již proto, jak měl v minulosti Bartoš ke Klausovi blízko a jak ho vychvaloval. Připomeňme si některá jeho slova: „Po přečtení nástinu domácích transformačních změn (s. 207-214) pak lze jen litovat, že Václav Klaus s tímto programem nešel do voleb. Za jistých okolností by se s ním totiž daly vyhrát volby, protože nastoluje skutečné a zásadní otázky, na rozdíl od pseudotémat současných politických stran. Ale jak jsem psal výše, i kvůli mediálnímu nepřátelství by se v tak krátké době nemohl tento program dostat k voličům a účastnit se s ním těchto voleb by bylo jen plýtváním sil. "Nevítězství" těchto myšlenek ve volbách, ke kterému by nutně z těchto praktických důvodů muselo dojít, by pak bylo druhou stranou zneužito k diskreditaci těchto idejí samotných… Klaus nabízí hodně. Neslibuje modré z nebe, sám mluví o experimentu, ale předkládané argumenty jsou silné a stojí za zkoumání. Nabízí něco, čemu se sice jiní mohou vysmívat, ale protože tito sami nic adekvátního nenabízí, jeho nabídka je o to vážnější. Je to první skutečně relevantní plán do budoucna, plán pro český národ. Je to téměř "baťovský" plán na silnou, zdravou, sebevědomou a hlavně suverénní republiku. Novou republiku.“ Toto psal Bartoš v říjnu 2013, tedy před dvěma lety.
Obrácení A. B. Bartoše?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV