Mezinárodní hnutí solidarity: Podporujeme označování zboží z nelegálních izraelských osad pro český trh

13.11.2015 12:44 | Zprávy

„Vítáme rozhodnutí Evropské komise označovat zboží z nelegálních izraelských osad a podporujeme jeho implementaci pro český trh. EU i Česká republika však musí udělat mnohem více,“ komentují nedávné rozhodnutí EK čeští lidskoprávní aktivisté

Mezinárodní hnutí solidarity: Podporujeme označování zboží z nelegálních izraelských osad pro český trh
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Izraele

Toto rozhodnutí, jakkoli politicky významné, vnímáme ze strany orgánů EU jako jeden z prvních symbolických kroků k dosažení spravedlnosti a ukončení izraelské okupace palestinských území. EU by však v tomto směru měla být daleko aktivnější a nebát se přijmout razantnější opatření. Pokud chce dostát závazkům k mezinárodnímu právu, nestačí zboží vyráběné v nelegálních izraelských osadách pouze označovat, je třeba usilovat o zákaz jeho distribuce na území států EU. Dále by EU měla uvalit zbrojní a ekonomické sankce vůči Izraeli, a to do doby, než bude tento plnit své závazky k mezinárodnímu právu, pozastavit asociační dohodu mezi EU a Izraelem, která je explicitně podmíněna dodržováním lidských práv, a kromě jiného vyvinout účinný tlak na okamžité ukončení blokády Gazy.

Ohrazujeme se zároveň proti způsobu, jakým je celý problém prezentován v českých médiích. Evropská komise svým rozhodnutím nemíří na nic židovského, ale na politiku státu Izrael – dle článku č. 49 čtvrté Ženevské úmluvy je nelegální osídlovat okupované území svým vlastním obyvatelstvem a jakkoliv měnit jeho charakter, což Izrael soustavným navyšováním bytové výstavby v nelegálních osadách dělá. Ve zprávě EK je jasně uvedeno, že půjde o označení „izraelská osada“, a nikoliv, jak lživě uvádí ČTK a po ní další média, o označení „židovská osada“. Česká média tak záměrně či z neznalosti vykreslují svým důrazem na židovství falešný obraz, místo aby se zaměřila na hlediska dodržování mezinárodního práva a lidských práv.

Vyjadřujeme svou jasnou podporu českým úřadům a ministerstvům, která budou označování výrobků pocházejících z nelegálních izraelských osad zavádět. Jsme si vědomi tlaku, který na ně bude ze strany izraelské ambasády vyvíjen. Již nyní se nechal izraelský velvyslanec v České republice Gary Koren slyšet, že „je v kontaktu s příslušnými úřady v ČR (…), spoléhá na mimořádné vztahy mezi našimi zeměmi a věří, že Češi odmítnou tento diktát EU.“ My však spoléháme na to, že příslušné orgány v ČR nepodlehnou tlaku Izraele a že čeští občané, poučení vlastní zkušeností z okupace, se neřídí tím, v co věří izraelský velvyslanec.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

14:41 Petr Hampl: Proč si lidé pořizují děti?

Druhý pohled Petra Hampla