To píše Natalie Nougayrède, komentátorka britského listu The Guardian a obecně se sdílí názor a teorie, že Obama svoji chytristikou nechává záměrně vyčerpávat Evropu a Rusko v zájmu amerického klidu a komerčních úspěchů. Panuje názor, že úzkostlivě dbá na to, aby se USA někde nezapletly, jako tomu bylo v Afghánistánu.
Až tak jednoduché to ale s USA nebude. Vzpomeňme si na rozhořčené vystoupení Johna McCaina, předsedy vojenského výboru a amerického senátora v televizi CNN, v začátcích bombardování v Sýrii ruskými letadly. Tehdy mluvil o tom, že v Sýrii probíhá mezi USA a Ruskem „proxy válka“. Rozčiloval se nad tím, jak Rusové v Sýrii hromadí zbraně, protiletadlové střely a samotná letadla. To byla výtka výtka k Obamovi a jeho ministrovi zahraničí Johnu Kerrymu. „John Kerry musel třikrát volat Lavrovi, aby se dověděl, co se děje. Obama devadesát minut mluvil s Putinem a dva dny na to, volá ruský generál našemu velvyslanectví v Bagdádu, aby nás informoval pouhou hodinu dopředu, že začínají nálety,“ rozčiloval se tehdy McCain a na závěr připomíná, že Rusko na Blízkém Východě nefigurovalo od roku 1973, kdy jej odtud vyštípal Anwar Sadat.
Útok na americkou vládu, na její neschopnost zabránit tomu, co se na Blízkém Východě děje se v současnosti opakuje. Včera vystoupil John McCain společně s dalším republikánským senátorem Lindsey Grahamem v Bagdádu a mluvili o nutnosti vybudovat stotisícovou armádu - mnohonárodnostní síly v boji proti IS. Ve svém řeči pro americkou televizi CBS mluvili o tom, že tyto síly by se skládaly z jednotek regionu a měl na mysli Turecko, Saudskou Arábii a Egypt, do které by se zapojil z deseti procent rovněž Západ včetně USA. Dalším hlavním bodem bylo, že by se měla vytvořit nad Sýrii bezletová zóna, která by podle nich zabránila bombardování zdejšího civilního obyvatelstva. Dále mluvili o dvou úkolech zničit IS a svrhnout Asada. Zabývali se také tím, že je nutné přehodnotit vztah k Íránu a tvrdili, že Irák je zaplněn Íránci. Podle jejich názoru Írán využil, že USA odešly z regionu a zaplnil vzniklé vakuum. Na dotaz, zda USA jsou připravené na možné ztráty, John McCain odpověděl, že je to lepší, než být napaden ve vlastní zemi. Co se týče spolupráce s Ruskem, McCain se vyjádřil, že to by bylo největší chybou, neboť Putin má podle něj jiné cíle a chce podporovat Bašára Asada.
Vytvořit alternativu k Daeš
Výlet republikánských senátorů do Bagdádu mě jasný cíl. Jednalo se o to zvrátit vývoj na Blízkém Východě, který se nepříznivě vyvíjí pro USA. O záměrech USA svědčí mimo jiné také rozhovor Johna Boltona (bývalý zástupce USA v OSN, nyní pracuje pro American Enterprise Institute a je komentátorem Fox News) pro ruskou redakci Hlasu Amerika.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV