Na toto upozornil před summitem Afrika – EU, který se koná 11. Listopadu v La Vallettě na Maltě a koncem měsíce konference o klimatu v Paříži, představitel OSN pro oblast Čadu Toby Lanzer ( viz).
Oba summity musí nutně řešit otázku oblasti postiženou suchem v okolí Čadu, odkud uprchlo již kolem dvou a půl milionu lidí, kteří překročili hranice jednotlivých zemí. Navíc se na svém útěku musí vyhnout územím, kde probíhá konflikt s islamistickou skupinou Boko Haram.
„Žadatelé o azyl, krize životního prostředí, extrémisté, nestabilita – to vše se nyní soustředí na území severu Střední Afriky – v čadské pánvi,“ tvrdí koordinátor pro humanitární pomoc OSN Toby Lanzer. Volá na poplach a upozorňuje mezinárodní společenství, že musí vykonat daleko více, než dosud. Podle něj se musí zabývat nejen ukončením řádění militantních extrémistů, ale možná ještě více ožehavé je řešení otázek klimatu. Zdejší území je postiženo nedostatkem vody. Vlivem globálního oteplování obrovské plochy jezera Čad vyschly a zbavily zdejší obyvatele jejich obživy, kterou je rybolov, chov hospodářských zvířat a obchod s těmito produkty. Navíc během příštích třiceti let se očekává nárůst zdejší populace o 150 milionu lidí. „V Nigeru, který je na posledních příčkách hospodářského rozvoje, má každá žena v průměru sedm dětí,“ poznamenává k tomu všemu Toby Lanzer.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV