Mirko Raduševič: Západobalkánské zápisky - Účet z Haagu

06.12.2017 10:05 | Zprávy

Mezinárodní tribunál v Haagu ICTY (International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia - Mezinárodní soudní tribunál pro bývalou Jugoslávii) vznesl celkem obvinění 161 osobě – z tohoto počtu bylo 94 Srbů, 29 Chorvatů, po devíti Bosňanech a stejný počet kosovských Albánců, dva byli Makedonci a dva Černohorci.

Mirko Raduševič: Západobalkánské zápisky - Účet z Haagu
Foto: commons.wikimedia.org/Hypergio
Popisek: Sídlo Mezinárodního trestního soudu v Haagu

Z tohoto počtu bylo nakonec odsouzeno 90 osob, z nichž 17 zemřelo před soudním procesem nebo v jeho průběhu a 9 během výkonu trestu – tři z toho sebevraždou.

Haagský tribunál soudem nad šesticí chorvatských občanů (Prlić, Stojić, Praljak, Petković, Ćorić a Pušić) zakončil svoji činnost, šetření a souzení nad porušováním lidských práv na teritoriu bývalé Jugoslávie v období 1991 až 2001. Nakonec se finále odehrálo jako v shakespearovském dramatu - sebevraždou kyanidem draselným generála Slobodana Praljaka v přímém přenosu. To pochopitelně vyvolalo v Chorvatsku velkou vlnu emocí. Generálův čin ještě více podtrhnul potřebu zkoumání charakteristiky a hodnocení tohoto tribunálu. Není divu, že v médiích bývalé Jugoslávie, zejména v srbských a chorvatských se objevuje otázka po smyslu souzení v Haagu. Začala se chrlit první hodnocení k problému, zda rozhodování soudců přineslo do prostranství Západního Balkánu uklidnění v podobě spravedlnosti. Již z dřívějších komentářů jasně vyplývalo, že největší nesouhlas s Haagským soudem projevovali Srbové, kteří po celou dobu poukazovali na zjevnou nerovnováhu ve vedených procesech, kdy byli označováni za největšího pachatele zla v odehraných válečných konfliktech.

Horší než se očekávalo

Britský list Guardian se pohoršuje nad proslovy chorvatského premiéra a napsal, že Andrej Plenković se stal prvním premiérem v EU, který schvaluje válečné zločiny: „Tím, že mluvil o naprosté morální nespravedlnosti“ chorvatský premiér je považován za prvního předsedu vlády EU, který podpořil odsouzeného válečného zločince.“ Situaci se pro Brity snaží Guardian vysvětlit citací členky chorvatské agentury Sence  ( obdoba české organizace Paměť národa ) Miny Vidakovićové, která uvedla, že sebevražda Praljaka ještě více v Chorvatech zabetonuje dosavadní negativní mínění o Haagském tribunálu. Dokonce se objevilo tvrzení, že Praljak svůj čin plánoval s tím, že to bude mít politické důsledky (viz chorvatský komentátor Davor Gjenero pro Der Standard ). Nasvědčuje tomu situace v Chorvatsku, kdy se rozžehly na řadě míst svíčky a lampiony na počest zemřelého generála. Jestliže došlo k uvedené reakci a obhajobě ze strany konzervativního premiéra Plenkoviće, očekává se bouřlivá reakce chorvatských nacionalistů. Již dopředu se počítá s nepokoji při pohřbu Praljaka, a to v jeho rodném městě Čapljina v Hercegovině, kde žije celá plejáda chorvatských nacionalistů. Z toho mají pochopitelně obavy bosenští politikové.

Výsledkem haagský procesů je nakonec hledání další nespravedlnosti. Chorvaté upozorňují na politickou angažovanost soudců v Haagu a dokladují to na příkladu dánského soudce Frederika Harhoffa, který byl již během procesu vyměněn, když upozornil svým dopisem (viz ) na to, že jeho kolegové jednají pod tlakem amerických a izraelských politiků, což mělo za důsledek osvobození některých vysoce postavených generálů, jako byli Perešić (náčelník generálního štábu Jugoslávské armády), Gotovina, Markač (oba chorvatští generálové) a další.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

15:49 Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

Česká pravice má jednu obrovskou přednost.