Miroslav Kulhavý: Byl to od Zemana prognosticky promyšlený tah?

29.12.2022 12:25 | Komentář

Každý, kdo jen trochu sleduje politické dění v našich krajích, si mohl spočítat, že na takový projev prezidenta Zemana, který zazněl ve vánočním čase dle Masarykovské tradice, bude odezva především od stálých dlouholetých kritiků, a to v podobě odmítnutí jak formy, tak i obsahu.

Miroslav Kulhavý: Byl to od Zemana prognosticky promyšlený tah?
Foto: Screen vysílání ČT24
Popisek: Miloš Zeman v posledním Vánočním poselství

V neposlední řadě v souvislosti s blízkou lednovou volbou nové hlavy státu vystoupilo a vystoupí řada samozvaných „nových politologů“ se svou troškou do mlýna, zaměřenou na jimi protěžovaného kandidáta, a určitě se bude srovnávat Zemanův projev s projevy Fialy a Vystrčila.

Anketa

Odradil vás pořad s Babišem a dětmi od volby lídra ANO?

4%
82%
hlasovalo: 44884 lidí

Zcela evidentně neobvykle smířlivý projev Zemana záměrně vynechal negace současného světa s výjimkou Ukrajiny a případně špatné kroky vedení státu. Otázka z titulku je o případné prognosticky nastražené pasti v podobě nastaveného pytle na odpadky pod politickou skluzavkou pro některé zaujaté novináře a politiky s nesmazatelným označením na čele – „jsem NULA“! Tedy alespoň dle Zemana, a pravdou je, že většina nul se obratem ozvala. I laik je může poznat podle plytké kritiky za každou cenu, která není vyvážena pozitivním protinázorem.

Myslím si, že to není Zemanovo poslední veřejné vystoupení a že se v posledním měsíci ve funkci ještě projeví. Určitě by bylo cenné, kdyby v případném knižním vyjádření uvedl vedle nesporných úspěchů v politice i to, co se nepovedlo a proč.

Nejvíc kritiky se na Zemanovu hlavu snáší za jeho pojetí ekonomických aktivit států do všech světových stran; zvláště směr na Východ leží mnohým v žaludku. Nejsem ten, kdo by si měl dovolit hodnotit správnost této volby, jen se mně zdá být poučným detailně zmapovat aktivity jiných, takto spřátelených západních států, a pak srovnávat.

Při pohledu do budoucna si lze jen přát, aby volba nové hlavy státu akcentovala ve zvolené osobě vše dobré z minulých let a v dnešní těžké době pomohla nasměrovat zahraniční politiku státu správným směrem. Lehce se to řekne, ale určitě to bude těžké, a proto bude plus, když občané-voliči pošlou ke kormidlu někoho s co největším rozhledem a zkušenostmi. Při této lednové volbě půjde o hodně více, než kdykoli v minulosti, a proto i odpovědnost voliče je výrazně větší.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Výdaje ze státního rozpočtu

Dobrý den, velice si vážím Vaší práce a toho, že vždy, co říkáte, máte doloženo grafy. Můžete zveřejnit graf nejvyšších 10 až 20 měsíčních výdajů z kapitol rozpočtu a pak to stejné u příjmů? Stále se jen přetřásají náklady na důchody. A co ostatní výdaje? Kam se ztrácí všechny peníze přijaté do rozp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Urbach: CIA a ukrajinští nacionalisté

19:33 Jan Urbach: CIA a ukrajinští nacionalisté

Již od 50. let plánovala americká CIA využít Ukrajinu proti tehdejšímu Sovětskému svazu, resp. Rusk…