Miroslav Kulhavý: Byl to od Zemana prognosticky promyšlený tah?

29.12.2022 12:25 | Komentář

Každý, kdo jen trochu sleduje politické dění v našich krajích, si mohl spočítat, že na takový projev prezidenta Zemana, který zazněl ve vánočním čase dle Masarykovské tradice, bude odezva především od stálých dlouholetých kritiků, a to v podobě odmítnutí jak formy, tak i obsahu.

Miroslav Kulhavý: Byl to od Zemana prognosticky promyšlený tah?
Foto: Screen vysílání ČT24
Popisek: Miloš Zeman v posledním Vánočním poselství

V neposlední řadě v souvislosti s blízkou lednovou volbou nové hlavy státu vystoupilo a vystoupí řada samozvaných „nových politologů“ se svou troškou do mlýna, zaměřenou na jimi protěžovaného kandidáta, a určitě se bude srovnávat Zemanův projev s projevy Fialy a Vystrčila.

Zcela evidentně neobvykle smířlivý projev Zemana záměrně vynechal negace současného světa s výjimkou Ukrajiny a případně špatné kroky vedení státu. Otázka z titulku je o případné prognosticky nastražené pasti v podobě nastaveného pytle na odpadky pod politickou skluzavkou pro některé zaujaté novináře a politiky s nesmazatelným označením na čele – „jsem NULA“! Tedy alespoň dle Zemana, a pravdou je, že většina nul se obratem ozvala. I laik je může poznat podle plytké kritiky za každou cenu, která není vyvážena pozitivním protinázorem.

Myslím si, že to není Zemanovo poslední veřejné vystoupení a že se v posledním měsíci ve funkci ještě projeví. Určitě by bylo cenné, kdyby v případném knižním vyjádření uvedl vedle nesporných úspěchů v politice i to, co se nepovedlo a proč.

Nejvíc kritiky se na Zemanovu hlavu snáší za jeho pojetí ekonomických aktivit států do všech světových stran; zvláště směr na Východ leží mnohým v žaludku. Nejsem ten, kdo by si měl dovolit hodnotit správnost této volby, jen se mně zdá být poučným detailně zmapovat aktivity jiných, takto spřátelených západních států, a pak srovnávat.

Při pohledu do budoucna si lze jen přát, aby volba nové hlavy státu akcentovala ve zvolené osobě vše dobré z minulých let a v dnešní těžké době pomohla nasměrovat zahraniční politiku státu správným směrem. Lehce se to řekne, ale určitě to bude těžké, a proto bude plus, když občané-voliči pošlou ke kormidlu někoho s co největším rozhledem a zkušenostmi. Při této lednové volbě půjde o hodně více, než kdykoli v minulosti, a proto i odpovědnost voliče je výrazně větší.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Zajímá mě, co si přeje ODS?

Protože vy na jednu stranu tvrdíte, že: ,,Zdá se, že si voliči nepřejí další federalizaci EU, bezbřehou migraci a ničení konkurenceschopnosti a životní úrovně radikální zelenou ideologií vtělenou do Green Dealu. To je nadějná zpráva." Jak ale vysvětlíte vaše spojení s Lidovci a TOPkou? Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: O českém národním obrození

12:27 Petr Hampl: O českém národním obrození

Denní glosy Petra Hampla.