Místopředsedkyně Rady ČT: Sedm lží o České televizi

10.02.2014 14:36 | Zprávy

Zavádějící výroky o České televizi z několika posledních měsíců inspirovaly místopředsedkyni Rady ČT Danu Eklovou k malému zamyšlení a následné snaze uvést věci na pravou míru. Ve svém vyjádření pro ParlamentníListy.cz uvádí, že vše je čerpáno z materiálů projednaných Radou ČT, uveřejněných na webu České televize a tedy snadno dohledatelných. Stačí jenom číst, což asi řada kritiků neumí, nebo spíše nechce…

Místopředsedkyně Rady ČT: Sedm lží o České televizi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

Lež č. 1 - Česká televize špatně hospodaří

Na podzim roku 2011 přestala Česká televize vysílat reklamu na programech ČT1 a ČT24. Tržby, včetně výnosů z reklamy, byly v roce 2010 více než miliarda korun. V roce 2011 logicky klesly na 778 milionů a v roce 2012 na 477 milionů korun.

K tomu je třeba přičíst to, že Česká televize není klasickým plátcem DPH. Když si firma, která je plátcem DPH, koupí auto, dostane od státu zpátky 21 procent. Česká televize není standardní firmou, dostává jen „poměrnou část DPH“. Přichází takto například v roce 2014 o 620 milionů korun. Přitom je třeba zdůraznit, že platí vlastně daň z televizních poplatků akcionářů. Ti ji ovšem platí již z jednou zdaněných peněz. Dvořákovo vedení na propad příjmů reagovalo například tak, že přepracovalo projekt výstavby brněnského televizního studia a ušetřilo přibližně 350 milionů. A zároveň, po schválení Radou ČT, vydává plánovanou část rezerv především na vlastní tvorbu. Což znamená mimo jiné, že dává práci českým tvůrcům, českým producentům. K tomu ČT spustila dva nové kanály: ČT :D a ČT art.

Fakticky v číslech to znamená, že v roce 2014 bude odvysíláno 43 175 hodin pořadů a to je v porovnání s rokem předcházejícím o 5 347 hodin více než byl plán na rok 2013, a to i přes propad příjmů. Efektivnější hospodaření, úspory v provozních nákladech jsou jednoznačné a snadno dohledatelné v dokumentech uveřejněných na webových stránkách ČT a projednaných radou.

Finance ČT jsou v pořádku, neznamená to však, že v budoucnosti nebude muset televize šetřit, hledat úspory. Musí počítat i s inflací a momentálně i nevýhodným kurzem koruny.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Weigl: Letní neradostné přemítání

17:44 Jiří Weigl: Letní neradostné přemítání

Prázdniny a dovolené jsou obdobím, kdy má člověk příležitost obvykle častěji cestovat po naší zemi a…