Mojmír Grygar: Čekání na převrat

22.11.2015 20:19 | Zprávy

Od chvíle, kdy se v čele Sovětského svazu octl Michail Gorbačov a kdy mrazivá atmosféra studené války začala ustupovat dík příznivému klimatu sovětsko-amerických jednání o partnerství a míru, bylo zřejmé, že poměry v Sovětském svazu a na celém území jeho vlivu se začnou měnit.

Mojmír Grygar: Čekání na převrat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Havel

Pozoroval jsem tyto změny z Holandska, kde jsem učil v slovanském semináři Amsterodamské univerzity. Chtěl bych připomenout některá fakta týkající se politických změn, jak jsem je vnímal a prožíval v cizí zemi, která mi umožnila pokračovat v práci literárního historika a teoretika po porážce Pražského jara, kdy se mé jméno objevilo na seznamu zakázaných autorů.

1.   Na začátku svých úvah se vracím k zážitku z roku 1969, který, přestože byl zdánlivě okrajový, postihl ráz přelomové doby. Na začátku sedmdesátých let došlo po pádu pražského experimentu a neúspěchu nadějí, které si malovala revoltující mládež v metropolích Evropy i Ameriky, na obou stranách k utužení stávajících režimů. Bydlel jsem tehdy na jihu Amsterodamu v Rooseveltově ulici, která vedla spolu s ulicí Churchillovou na Stalinovo náměstí, později přejmenované na Victorieplein. Když jsem jednou dopoledne jel tramvají do centra, byl jsem svědkem demonstrace pořádané Komunistickou stranou Holandska. Všechno probíhalo spořádaně – na začátku průvodu šla čtveřice policistů na koních, lidé nesli protivládní a protikapitalistické nápisy a transparenty, občas se ozývala hesla, průvod zase uzavírala jízdní hlídka. Tramvaj zpomalila, cestující seděli klidně, nijak je průvod nezaujal, ale jeden cestující, starší pán, se přece jen nezdržel a hlasitě na demonstranty zavolal: Běžte se raději podívat, co se stalo s Československem! Měli byste se z toho poučit!

Pražské jaro měli tehdy ještě lidé v Holandsku v živé paměti, na nárožích budov byly ještě čitelné nápisy: Vivat Dubček! V té době jsem se na univerzitě i mezi lidmi, s nimiž jsem se poznal při různých příležitostech, setkával s názorem, že porážka československého pokusu znamenala konec nadějí mnoha lidí toužících po režimu, který by sloučil pozitivní stránky obou systémů a současně odstranil ty negativní – politickou a hospodářskou nesvobodu i ničím nerušený hon za majetkem a prohlubování sociální nerovnosti. Mnozí lidé na Západě, kteří nevěřili v kapitalistický blahobyt, ani v šťastné zítřky komunismu, vkládali do československého pokusu o změnu hospodářského a politického systému velké naděje. Stálo by za to sebrat a vydat dokumenty o tomto ohlasu Pražského jara v Itálii, Francii, Německu, Anglii i jinde ve světě.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ondřej Lochman, PhD. byl položen dotaz

Proč a na čem přesně nenašla tato vláda shodu ohledně RUD?

A nemyslíte, že jste jako STAN pro změnu mohli udělat víc? Proč jste víc netlačili na férové nastavení? To že teď podepisujete ústavní stížnost je podle mě jen potvrzení vašeho selhání. Co mi na to řeknete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Za všechno může Putin. Jak jinak

13:57 Jiří Paroubek: Za všechno může Putin. Jak jinak

V posledních dvou týdnech jsme zažili dva zajímavé jevy, které ukazují zcela rozdílný přístup českýc…