Nadační fond proti korupci: Amnestie Václava Klause - část závěrečná

25.11.2016 14:39 | Zprávy

Nadační fond proti korupci zveřejňuje závěrečnou část elaborátu obsahujícího základní údaje a citace z usnesení vybraných soudů a státních zastupitelství, týkajících se aplikace článku II amnestie Václava Klause z roku 2013. V této části přinášíme usnesení Nejvyššího soudu.

Nadační fond proti korupci: Amnestie Václava Klause - část závěrečná
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus

Nejvyšší soud – spolu s Nejvyšším správním soudem a Ústavním soudem – patří k nejvyšším soudním instancím v zemi. Jeho pravomoci jsou značné – vydává sjednocující stanoviska a může zrušit i pravomocný rozsudek. O jeho důležitosti ostatně svědčí i úsilí, které svého času prezident Klaus vynaložil na obsazení nejvyšších postů soudu jím favorizovanými funkcionáři (více zde). V souvislosti s aplikací amnestie se na Nejvyšší soud obracel nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. V několika případech podal tzv. dovolání v neprospěch amnestovaných.  

Nadační fond proti korupci oslovil Nejvyšší soud (stejně jako krajské a vrchní soudy a analogicky státní zastupitelství) se stejnou žádostí o poskytnutí usnesení, vydaných k aplikaci článku II amnestie. Fond chtěl mít jistotu, že sbírka bude kompletní. Všechny instituce (bylo jich přes dvacet) fondu vyhověly s tím, že v usneseních provedly nezbytnou anonymizaci osobních údajů (i za úhradu s tím spojených nákladů). Již to je ovšem zajímavé. V rámci stejné nezbytnosti byla některými institucemi začerněna jen jména a osobní data poškozených, plná jména amnestovaných byla ponechána. U jiných institucí byly ze jmen amnestovaných osob ponechány pouze iniciály, názvy firem, ve kterých amnestovaní působili, byly ponechány. Konečně některé instituce začernily i iniciály i názvy firem, ve kterých amnestování působili. Jedna nezbytnost a tolik výkladů… 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

15:49 Jiří Paroubek: Těžké je spojování levice

Česká pravice má jednu obrovskou přednost.