Ondřej Kosina: Španělsko, Španělsko…

25.02.2017 13:20 | Zprávy

Současná politická situace ve Španělsku je ve znamení stabilního rozložení voličské podpory mezi čtyři velké strany, což nezměnilo ani vynesení rozsudků ve velké korupční aféře vládních lidovců. Španělsko se také trvale potýká s katalánským separatismem a vysokou nezaměstnaností okolo 18,6 %. Země musí řešit i příliv imigrantů do enkláv Ceuta a Melilla, kam z Maroka přicházejí stovky běženců ze subsaharské Afriky a tudy chtějí proniknout do Evropy.

Ondřej Kosina: Španělsko, Španělsko…
Foto: Archiv
Popisek: Španělská vlajka

Povolební situace

Předčasné parlamentní volby se konaly loni v červnu a zvítězila v nich konzervativní Lidová strana (33 %), následovaná socialisty (22,6 %), levicovým protestním hnutím Podemos Unidos – Sjednoceni můžeme (21,2 %) a liberálním uskupením Ciudadanos – Občané (13,1 %). Politický pat způsobil, že deset měsíců nemohla vzniknout funkční vláda, protože pravice (lidovci a Ciudadanos) ani levice (socialisté a Podemos) nedisponovala většinou hlasů. Vláda velké koalice lidovců a socialistů z ideologických a personálních důvodů nepřipadala v úvahu. K odblokování nakonec došlo odstraněním lídra PSOE Pedra Sáncheze, který bránil vzniku staronové Rajoyovy pravicové vlády, aniž nabídl alternativní řešení povolebního patu. To vyvolalo hlubokou vnitřní krizi uvnitř Socialistické strany.

Krize u socialistů a skandály u lidovců

Straníci svého šéfa kritizovali za slabý volební výsledek a nekompromisní postoj vůči pokračování Rajoyovy vlády, což zavedlo zemi do slepé uličky. K oslabení jeho pozice přispěly i ubohé výsledky PSOE v regionálních volbách v Baskicku a Galicii. Vlna odporu uvnitř strany přinutila Sáncheze k rezignaci a do čela partaje se postavilo prozatímní kolektivní vedení. Socialisté následně odchodem ze sněmovního sálu Cortesů umožnili pokračování Rajoye ve funkci premiéra v čele minoritního lidoveckého kabinetu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petr Hampl: Vize plukovníka Foltýna

15:26 Petr Hampl: Vize plukovníka Foltýna

Denní glosy Petra Hampla.