Otakar Jelínek: Tomáš Halík? Co do akademických podvodů, je to výkon jistě hodný obdivu

18.12.2017 11:39 | Zprávy

V následujícím textu podávám shrnutí mých poznatků, týkajících se vzdělání a titulů Mons.prof. PhDr Tomáše Halíka, ke kterým jsem dospěl po několika letech pečlivého studia dostupných dokumentů, s nimiž jsem měl možnost postupně se seznamovat a udělat si z nich výpisky.

Otakar Jelínek: Tomáš Halík? Co do akademických podvodů, je to výkon jistě hodný obdivu
Foto: David Hora
Popisek: Tomáš Halík na přednášce v Písku

Přitom mi velmi pomohla má částečná znalost italštiny i latiny, neboť relevantní dokumenty jsou psány v těchto jazycích.

Po sametové revoluci strávil Mons.Halík nějakou dobu v Římě, kde v úterý 11.února 1992 obhájil v češtině před komisí složenou z profesorů K.Skalického, Karla Vrány a Stanislava Grygiela  licenciátskou práci z oboru teologie. Práce  nese název:  „Víra a kultura v soudobé české společnosti. Pokoncilní vývoj v reflexi časopisu Studie“. S týmž datem byl Tomáši Halíkovi udělen Lateránskou universitou v Římě diplom  licenciáta teologie Th.Lic. (summa cum laude 90/90).  Připomínám, že tento starobylý titul licenciáta odpovídá z hlediska dnešního trojstupňového, tj. bakalářského, magisterského a doktorského vysokoškolského studia hodnosti bakalářské. Bezprostředně po  své obhajobě licenciátského titulu se student Halík zapsal dne 13.2.1992 na Teologické fakultě Papežské Lateránské University (PLU) k dvouletému studiu na dosažení doktorátu.

Po návratu do Prahy provedl Halíkovi  na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy Dr.Šplíchal  nostrifikaci jeho římského licenciátského titulu. Navíc Halíkovi na MŠMT vydal dne 24.dubna 1992 ředitel odboru vysokých škol na MŠMT doc.RNDr Jozef Nagy, C.Sc. pod č.j. 16 413/92-30  nostrifikační doložku v níž se praví:  „Držiteli byl přiznán akademicko-vědecký titul „doktor“ ve zkratce „Dr“. Tímto způsobem byl Halíkovi na  MŠMT jeho původní bakalářský titul licenciáta teologie ze Říma  protizákonně povýšen na titul doktorský, jenž dle vysokoškolského zákona náleží výlučně absolventům doktorského studia. Proti nezákonnosti vydání této nostrifikační doložky se ohradil dopisem z 18.5.1992 č.j.506/92 tehdejší děkan katolické Teologické fakulty UK.

Ve stejné době muselo na Fakultě sociálních věd Karlovy university probíhat habilitační řízení, neboť Mons.Halík byl již dne 21.května 1992 promován za rektora prof. Radima Palouše v Karolinu na docenta sociologie. Halíkova habilitační práce nese název:  „Katolická kultura a společnost po 2.vatikánském koncilu.“  Společně s Halíkem jsme toho dne byli promováni také já, tehdejší ministr financí Václav Klaus i pozdější děkan lékařské fakulty prof.Š.Svačina. Byla to jedna z prvních promocí, kde byli promováni starší akademičtí pracovníci, jimž byl za minulého režimu z politických důvodů zastaven  postup.

V roce 1992 byl Tomáš Halík akademicky mimořádně činný, neboť ještě na podzim 13. října téhož roku  proběhla na Papežské teologické fakultě v polské Wroclawi rozprava o práci, kterou  tam Halík předložil k „habilitacji“,  což dle polských zákonů je vyšší akademický stupeń  získávaný po doktorátu. Tématem jeho wroclavské „habilitacje“ bylo: „Katolická kultura a česká společnost po II.vatikánském koncilu“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Televize bez hlavy

15:57 Zbyněk Fiala: Televize bez hlavy

Rychlý pád generálního ředitele České televize otevírá možnost najít někoho, kdo by lépe rozlišil př…